معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپاراتالمپیاد جهانی شطرنج که همانند جام جهانی فوتبال! ازحساسیت خاصی برخوردار بوده وهردوسال یکباربرگزار می گردد از عصر سه شنبه درمنطقه خانتی مانسیسک روسیه شروع می شود.تیم ملی شطرنج بانوان و آقایان ایران نیز دراین مسابقات حضور دارند...


                              چهاربازی شطرنجبازان مرد ایران درمقابل پاپوآگینه نورامستقیم ببینیم!
                             
                              چهاربازی شطرنجبازان  زن ایران در مقابل یمن را مستقیم ببینیم!
 
عصرفردا دراولین دیدار،تیم بانوان ایران به مصاف یمن می رودوتیم آقایان نیز درمقابل تیم ناشناس پاپوآ گینه نو!قرار میگیرد.
 

سی و نهمین دوره المپیاد جهانی
خانتی مانسیسک - روسیه

سرانجام انتظارها به پایان رسید و تیم ملی ایران با ترکیب استاد بزرگ احسان قائم مقامی، استاد بزرگ الشن مرادی ابدی، استاد بزرگ مرتضی محجوب، استاد بین المللی همایون توفیقی و استاد فیده اصغر گلی زاده در بخش آزاد [آقایان] و ترکیب استاد بزرگ بانوان آتوسا پورکاشیان، استاد بزرگ بانوان شادی پریدر، استاد فیده بانوان میترا حجازی پور، استاد بین المللی بانوان شایسته قادرپور و استادان فیده بانوان غزل حکیمی فرد در سی و نهمین دوره مسابقات المپیاد جهانی شطرنج حضور یافت. گفتنی است، در بخش آزاد، استاد بزرگ "کنستانتین لاندا" روس و در بخش بانوان، استاد بزرگ "الویزاس کوینیس" لیتوانیایی هدایت تیم ملی کشورمان را به عهده دارند.

این هفدهمین حضور تیم ملی ایران در تاریخ المپیادهای جهانی شطرنج است.

قرعه ها مشخص شدند : شروع خوبی خواهیم داشت - در دو قرعه راحت تیم ملی آقایان ایران که شماره آغازین 38 را در اختیار دارد به مصاف تیم پاپوآ گینه نو (شماره 112) می رود و تیم ملی بانوان کشورمان با شماره آغازین 29 با تیم ملی بانوان کشور یمن با شماره 86 دیدار خواهد کرد. هرچند که در المپیاد گذشته در درسدن آلمان با توجه به قوانین آن دوره مسابقات در دو قرعه دلهره آور در دو بخش آزاد و بانوان به ترتیب با تیم های صاحب نام مجارستان و تیم اصلی کشور میزبان بازی کردیم که با توقف هردو تیم، یکی از بهترین و خاطره انگیزترین روزهای تاریخ شطرنج کشورمان را رقم زدیم. حماسه 23 آبان : اینجا

بخش آزاد :   PNG پاپوا گینهٔ نو  ؟-؟  ایران  IRI

حریف ایران از جمع 7 درجه دار بین المللی تاریخ شطرنجش (دو نفر فعال!)، چهار درجه دار را به المپیاد سی و نهم آورده است. "جوزلیتو مارکوس" با درجه 2115 میز یکشان را در اختیار دارد و یک کاندیدای استادی و یک استاد فیده روی میزهای دو و چهار برای آن ها دست به مهره خواهند شد.

مساحت پاپوا گینهٔ نو ۴۶۲٬۸۴۰ کیلومتر مربع و جمیعت آن ۶٬۳۰۰٬۰۰۰ نفر است. این کشور یکی از کشورهای قاره اقیانوسیه به شمار می ‌رود و پس از استرالیا بزرگترین و پرجمعیت ‌ترین کشور این قاره‌ است.

منطقهٔ پاپوا گینهٔ نو از سال ۱۹۰۶ به وسیله استرالیا اداره می‌شد. پاپوا گینهٔ نو از سال ۱۹۴۲ تا سال ۱۹۴۵ در اشغال ژاپن بود. این کشور سرانجام در ۱۶ سپتامبر سال ۱۹۷۵ از استرالیا استقلال خود را به دست آورد و سپس در ۱۰ اکتبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد. صادرات پاپوا گینهٔ نو را مس، طلا و الوار تشکیل می‌دهند.
 

بخش بانوان:     YEM یمن     ؟-؟     ایران IRI

یمنی ها با تمامی داشته های خود یعنی هر پنج درجه دار بین المللی بانوان کشورشان پای به خانتی مانسیسک گذاشته اند. آن ها بهترین بازیکنشان استاد فیده بانوان "امل گمیل" (1784) را نیز روی میز رزرو (پنج) نشانده اند ضمن اینکه دو کاندیدای استادی بانوان این کشور روی میزهای دو و سه قرار دارند. شاید بهترین افتخار تاریخ شطرنج یمن کسب عنوان قهرمانی کشورهای عرب (انفرادی آقایان در سال 2007) توسط استاد بین المللی "بشیر القدیمی" باشد.

یمن کشوری عرب در جنوب غربی آسیا و در جنوب شبه جزیره عربستان واقع در خاورمیانه، و پایتخت آن شهر صنعا است. یمن ۵۲۷٬۹۶۸ کیلومتر مربع گستردگی دارد.  یمن تا قبل از سال ۱۹۹۰ میلادی دو کشور متجاور به نام‌ های جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) و جمهوری دمکراتیک یمن (یمن جنوبی) بوده است اما در سال ۱۹۹۰ طی پیمانی این دو کشور با هم متحد شدند و جمهوری یمن بوجود آمد. اما در سال ۱۹۹۴ جنگ خونینی بین دو طرف رخ داد، که سرانجام شمالی ‌ها بر جنوبی ‌ها چیره شدند و اتحاد پابرجا ماند! 

نکته جالب اینکه در سالهای بسیار دور با چیرگی ایران بر جنوب عربستان (۵۹۸-۵۹۷ میلادی) یمن توسط شاهنشاهان ساسانی به تصرف ایران در آمد و تا ظهور اسلام تابع حکومت ایران بود. فراورده‌های عمده این کشور قهوه، دام، چوب‌های جنگلی، جو و گندم است.


مشاهده تصاویری از مراسم باشکوه افتتاحیه مسابقات

 چیدمان دور اول تیم ها رسید

مشاهده سایت رسمی مسابقات
بخش آزاد:
       مشاهده چیدمان اصلی تیم ها - قرعه کشی دور اول
بخش بانوان:   مشاهده چیدمان اصلی تیم ها - قرعه کشی دور اول

لحظاتی پیش تیم ملی آقایان ایران با ترکیب قائم مقامی، مرادی، محجوب و توفیقی به مصاف پاپوا گینه نو رفت و تیم ملی بانوان با چیدمان پورکاشیان، پریدر، حجازی پور و قادرپور در برابر یمن صف آرایی کرد ...


 مشاهده زنده بازی ها

چهار میز تیم ملی آقایان در برابر پاپوا گینه نو :    اینجا
چهار میز تیم ملی بانوان در برابر تیم ملی یمن :  اینجا

 PNG پ. گینهٔ نو  0-4  تیم ملی آقایان  IRI

 YEM یمن       0-4        تیم ملی بانوان IRI

شادی پریدر در 19 حرکت حریف خود کاندیدای استادی بانوان "امیما اواد" (1669) را شکست داد.  میترا حجازی پور نیز  در 25 حرکت از سد "مادا الشریف" (1766) گذشت. تا اینجا بانوان ایران 2 یمن 0
پورکاشیان دو پیاده از حریف خود پیش است و قادرپور در حال اداره کردن یک وسط بازی برنده است ...

توفیقی روی میز چهار استاد فیده "روپرت جونز" (1953) را مغلوب کرد ، تیم های ملی کشورمان در هر دو بخش با نتیجه قاطع 4 بر صفر به پیروزی رسیدند. پورکاشیان "امانی جلال" (1708) را برد و قادرپور در برابر تنها استاد فیده بانوان تاریخ یمن "امل گمیل" (1784) پیروز شد.

در بخش آقایان نیز قائم مقامی، مرادی و محجوب یکی از پس دیگری حریفان را مغلوب کرده اند


 


ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 30 شهريور ماه، 1389 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 طلای بازیهای فکری جهان برای گونیناوگریشچوک  [ يكشنبه، 23 آذر ماه، 1393 ] 211 مشاهده
 مسابقه مگنوس با شطرنجبازان جهان  [ سه شنبه، 18 مهر ماه، 1391 ] 1063 مشاهده
 مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا 2014  [ چهارشنبه، 10 ارديبهشت ماه، 1393 ] 207 مشاهده
 مگنوس کارلسن برد و بار دیگر پیشی گرفت  [ يكشنبه، 25 آبان ماه، 1393 ] 445 مشاهده
 سری جدید جایزه بزرگ فیده در باکو  [ شنبه، 12 مهر ماه، 1393 ] 225 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب