معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپارات

 روزي كه احسان قائم‌مقامي، نخستين استاد بزرگ شطرنج كشورمان ايده بازي با كارپف يكي از مطرح‌ترين شطرنج‌بازان اين رشته و قهرمان سابق جهان را مطرح كرد، برخي از اهالي ورزش اين پيشنهاد او را يك بلندپروازي توام با غرور قلمداد كردند، اما بسياري از كارشناسان نيز در سمت مقابل، اين ايده را به منزله وارد نمودن شوكي اساسي به اين رشته دانستند و اظهار اميدواري كردند با اين حركت مثبت شطرنج ايران به گونه‌اي از انزوا درآمده و در مسير رشد و پيشرفت قرار گيرد. 
به نوشته جام جم؛ امروز و پس از گذشت تنها يك فصل از حركت موفق قائم‌مقامي، مرتضي محجوب استاد بزرگ صاحب‌نام و قهرمان شطرنج كشور در سال 88، بر آن شده تا با روشي ديگر علاوه بر مطرح كردن نام شطرنج ايران در عرصه بين‌المللي، گامي موثر در جهت شناساندن بيش از پيش اين رشته در كشورمان بردارد. 
انجام يك سيمولتانه (بازي همزمان)‌ با 500 حريف، ركوردشكني جالبي است كه قرار است با حضور نمايندگان كتاب ركوردهاي گينس در محل برگزاري اين رقابت بي‌نظير به ثبت برسد، ضمن اين‌كه توضيحات تكميلي در اين خصوص را از زبان اين استاد بزرگ جوان كشورمان مي‌شنويم... .
آقاي محجوب! لطفا در همين ابتداي گفتگو درخصوص مسابقه‌هاي سيمولتانه و اين‌كه ركورد فعلي آن در دست چه كسي است بگوييد.
سيمولتانه به مسابقه‌اي مي‌گويند كه يك نفر به طور همزمان با چند نفر و در صفحه شطرنج‌هاي جدا از هم بازي مي‌كند كه اصطلاح فارسي آن مسابقه همزمان است. ركورد جهاني اين مسابقه‌ها هم‌اكنون در دست استاد بزرگ كريل گئورگیف از كشور بلغارستان است كه حدود 6 ماه قبل با 360 نفر به طور همزمان بازي كرد و طي اين مسابقه 14 ساعته حدود 25 كيلومتر پياده‌روي كرد و 88 درصد امتياز (كه براي شكستن ركورد 80 درصد  الزامي است) را كسب كرد.
و شما قرار است اين ركورد را با چه تفاوتي بشكنيد؟
در سيمولتانه 22 مرداد من با 500 شطرنج‌باز مسابقه خواهم داد كه به احتمال زياد 480 نفر از آنها شطرنج‌بازان حرفه‌اي و نيمه‌حرفه‌اي و 20 نفر ديگر نيز چهره‌هاي سرشناس ورزشي و هنرمندان محبوب كشورمان خواهند بود.*
چه انگيزه يا تفكر خاصي شما را به سمت و سوي اين كار كه ريسك بالايي را مي‌طلبد، سوق داد؟
جهاني كردن نام شطرنج ايران مهم‌ترين انگيزه من در اين حركت است. با خودم عهد كرده بودم اگر مقام قهرماني بزرگسالان در سال 88 را به دست آورم متعاقب آن كاري انجام دهم تا پس از حركت زيباي احسان قائم‌مقامي، با ثبت يك ركورد بي‌نظير به نام يك ايراني بار ديگر نام ايران را در اين رشته مطرح كنم و مطمئنم كه در صورت موفقيت در اين كار، شطرنج كشورمان در بعد همگاني نيز شاهد جهش قابل‌توجهي خواهد بود و اين براي تمام اهالي شطرنج يك موفقيت بزرگ به شمار مي‌آيد. اميدوارم رسانه‌ها و جرايد نيز با همكاري خوب خود در اين زمينه كمك كنند تا شطرنج كشورمان  همانند رشته‌هاي ديگر  تا حدودي بيش از پيش ديده شود و بستري مناسب براي رشد و توسعه بيشتر آن فراهم شود.
آيا برآوردي از زمان اين مسابقه و مسافتي كه در آن روز قرار است طي كنيد در دست داريد؟
بله. طبق محاسبات من اين مسابقه كه از ساعت 9 صبح پنجشنبه آغاز مي‌شود تا ساعت يك بامداد جمعه (مصادف با نيمه‌شعبان) ادامه خواهد داشت و در اين مدت من بايد حدود 40 كيلومتر پياده‌روي كنم!
40 كيلومتر واقعا زياد است! آيا براي اين كار برنامه آماده‌سازي هم تدارك ديده‌ايد؟
بله. از حدود 50 روز قبل تاكنون برنامه‌هاي ورزشي‌ام را تحت نظر يك مربي ورزش و يك كارشناس تغذيه آغاز كرده‌ام و روزانه حدود 3 ساعت تمرين بدني و 2 ساعت پياده‌روي را در برنامه‌ام دارم.
و فكر مي‌كنيد تا روز مسابقه به آمادگي بدني لازم دست خواهيد يافت؟
اميدوارم اين‌گونه باشد و تا آن زمان در مطلوب‌ترين سطح آمادگي جسماني قرار بگيرم، ولي شما خيلي نگران اين مساله نباشيد چرا كه طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده اولين گروه حاضر در محل مسابقه امدادگران اورژانس تهران هستند كه به منظور كمك‌رساني احتمالي در آنجا حضور خواهند داشت.
درخصوص بحث حاميان مالي اين مسابقه هم توضيح دهيد. آيا اسپانسري تا امروز براي حمايت از شما پا پيش نهاده است؟
خوشبختانه شبكه 3 سيما كه همواره به عنوان حامي ورزش كشور شناخته مي‌شود به عنوان اصلي‌ترين اسپانسر اين مسابقه با 3 مرحله پخش مستقيم و در مجموع 3 ساعت، بهترين اطلاع‌رساني را در اين زمينه انجام خواهد داد كه جا دارد همين جا از مديريت اين شبكه قدرداني مجددي داشته باشم ضمن اين‌كه سازمان تربيت بدني نيز ديگر اسپانسر اين مسابقه بوده و قرار است طي روزهاي آينده حاميان ديگري هم به اين جمع اضافه شوند.
با توجه به اين‌كه هريك از 500 شركت‌كننده در اين مسابقه حداقل دو همراه نيز خواهند داشت فكر نمي‌كنيد حضور اين نفرات در سالن مسابقه مشكلاتي را به وجود بياورد؟
قطعا همين‌طور است و لذا براي جلوگيري از ازدحام و فراهم بودن محيطي آرام و مناسب از هر جهت (كه لازمه برگزاري مسابقه‌هاي شطرنج است) برنامه‌ريزي‌ها به گونه‌اي است كه شركت‌كنندگان در سالن يادگار مجموعه ورزشي انقلاب حاضر شوند و همراهان آنها در يكي ديگر از سالن‌هاي اين مجموعه و از طريقLCD جريان مسابقه را دنبال نمايند. البته قرار بر اين است كه همراهان علاقه‌مند به نوبت و در گروه‌هاي بسيار محدود حضور كوتاهي هم در سالن اصلي داشته باشند، ضمن اين‌كه دو كارشناس شطرنج نيز براي تفسير بازي‌هاي مهم در سالن حضور خواهند داشت و سعي بر اين است كه نتايج بازي‌ها طي روز از شبكه 3 سيما به شكل زيرنويس به اطلاع دوستداران اين رشته برسد.
نحوه ثبت‌نام در اين رقابت چگونه خواهد بود و آيا شرايط خاصي براي ورود متقاضيان به اين مسابقه وجود دارد يا خير؟
ثبت‌نام كاملا رايگان بوده و از ابتداي مردادماه به صورت حضوري و اينترنتي آغاز شده است. كليه شركت‌كنندگان ملزم به تكميل فرمي هستند كه بر اساس آن تعهداتي را مي‌پذيرند از جمله احترام به قوانين مسابقه. به عنوان مثال ورود تلفن همراه به سالن مسابقه اكيدا ممنوع است و اگر در جريان برگزاري با چنين موردي برخورد كرديم آن شخص بلافاصله از جريان مسابقه خارج و به بيرون سالن هدايت خواهد شد. لازم به ذكر است در پايان اين رقابت به تمام شركت‌كنندگان يك دست صفحه و مهره شطرنج با آرم مسابقه اهدا مي‌شود، ضمن اين‌كه به مساوي‌ها و برنده‌ها هم جوايز ارزنده‌اي تقديم مي‌شود.
درخصوص تيم داوري چطور؟ چه تعداد داور قضاوت اين سيمولتانه را بر عهده خواهند داشت؟
تيم داوري ما شامل يك سرداور، يك جانشين سرداور و 50 داور رسمي فدراسيون شطرنج خواهد بود، يعني براي هر ده ميز يك داور در نظر گرفته‌ايم.
در هفته‌هايي كه گذشت، شما و آقاي قائم‌مقامي آخرين شانس خود را براي كسب سهميه مسابقه‌هاي قهرماني جهان از دست داديد. چرا به اين توفيق دست نيافتيد؟
همان‌طور كه اشاره كرديد، مسابقه‌هاي غرب آسيا كه در كشور يمن برگزار شد، آخرين فرصت براي كسب سهميه قهرماني جهان محسوب مي‌شد؛ ولي متاسفانه با كارشكني‌هاي فدراسيون شطرنج يمن و عدم همكاري سفارت اين كشور در تهران من و آقاي قائم‌مقامي كه در قسمت مردان از شانس‌هاي نخست كسب سهميه بوديم براحتي از گردونه كنار گذاشته شديم تا رقباي ضعيف ما به لطف پشتيباني‌هاي صورت گرفته از آنها، بخت مضاعفي براي كسب سهميه به دست آورند. البته به دنبال اين حركت، ما شكايتي را تنظيم كرده و براي فدراسيون جهاني شطرنج ارسال كرده‌ايم كه در مرحله پيگيري قرار دارد.
برنامه آينده شما پس از برگزاري رخ در رخ 500 چيست؟
آماده شدن براي حضور در مسابقه‌هاي داخل سالن ويتنام كه آذرماه جاري در اين كشور برگزار مي‌شود.
و در پايان وضعيت فعلي شطرنج ايران در يك نگاه.
در سال‌هاي اخير، شطرنج ايران چه در سطح آماتور و چه در سطح حرفه‌اي پيشرفت قابل ملاحظه‌اي داشته و اين اميدواري وجود دارد كه در صورت ادامه روند فعلي بتوان آن را در زمره رشته‌هاي ورزشي مدال‌آور ايران در سطح آسيا و جهان مطرح كرد.

* براي ثبت نام در مسابقه رخ در رخ 500 مي‌توانيد به نشاني IRAN500.IR مراجعه كنيد.

درمورد مرتضی محجوب:

مرتضی محجوب، متولد 1359، استاد بزرگ شطرنج جهان ، قهرمان فعلی ایران و عضو تیم ملی جمهوری اسلامی ایران است. برخی از سوابق و افتخارات مرتضی محجوب به این شرح است:


1-در سال 1373 قهرمان نوجوانان زیر 14 سال کشور
2-در سال 1376 قهرمان آموزشگاه های کشور
3-در سال 1377 قهرمان جوانان کشور و کسب اولین نورم استادی بین الملللی در مسابقات دهه فجر
4-در سال 1378 قهرمان جوانان کشور و نفر دوم بزرگسالان کشور
5-در سال 1379 تساوی در برابر آناتولی کارپف در سن بیست سالگی، با ریتینگ 2689 در مسابقه همزمان کارپف با تیم ملی شطرنج ایران و عضویت در تیم ملی بزرگسالان کشور | شرکت در اولین دوره از حضور در المپیاد شطرنج ترکیه میز 3 | حضور در لیگ برتر فرهنگسرای بهمن
6-در سال 1380نایب قهرمان بزرگسالان کشور در سن بیست و یک سالگی | نقره میز 2 مسابقات تیمی آسیا هند | نایب قهرمان لیگ برتر بهمراه تیم فرهنگسرای بهمن
7-در سال 1381 نفر سوم مسابقات قهرمانی بزرگسالان کشور | دومین حضور در المپیاد جهانی شطرنج اسلوونی-بلد میز 3 | مقام دوم اوپن بین المللی شارجه | قهرمان لیگ برتر در تیم فرهنگسرای بهمن
8-سال 1382 عضویت در تیم ملی و قهرمان غرب آسیا برای اولین بار بعد از فتوای تاریخی امام راحل بعد از 28 سال توسط ایران و راهیابی به فینال قهرمانی جهان | کسب عنوان استادی بین المللی شطرنج | قهرمان لیگ برتر سایپا
9-سال 1383 شرکت در سومین دوره المپیاد جهانی شطرنج اسپانیا –کالویا میز 2 | غلبه بر استاد بزرگ آزمایپارا شویلی قهرمان اروپا با ریتینگ 2682 در مسابقات قهرمانی جهان | قهرمان لیگ برتر به همراه تیم سایپا.
10-سال 1384قهرمان بزرگسالان کشور | کسب مدال نقره انفرادی و یک مدال برنز تیمی در مسابقات باشگاه های آسیا | کسب اولین نورم استاد بزرگی در مسابقه ماریانسکه لازنه چک
11-سال 1385 شرکت در چهارمین دوره المپیاد جهانی شطرنج ایتالیا –تورین و کسب عنوان استاد بزرگی بازی بر روی میز 2 و عملکرد 2680از 12 بازی | کسب مدال برنز باشگاه های آسیا توسط تیم سایپا | نایب قهرمان کشور | نایب قهرمان لیگ برتر به همراه تیم سایپا
12-سال 1386 قهرمان جام حذفی کشور به همراه تیم فجر شمس آتیه | شکست نی هوا 2681 در مسابقات قهرمانی مردان آسیا و نفر سوم قهرمانی غرب آسیا.
13-حضور در پنجمین المپیاد جهانی درسدن آلمان -سال 1387 | برنز تیمی جهان در چین | مقام سوم باشگاه های آسیا به همراه تیم فجر شمس آتیه در سال 1388 | 1387 قهرمان ایران برای بار دوم | قهرمان لیگ برتر همراه تیم فجر شمس سال 1388 | کسب سه مدال طلای آسیایی لبنان-انفرادی-تیمی و بهترین عملکرد


ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 14 مرداد ماه، 1388 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 سنگ تمام سفارت ایران در مجارستان ...  [ يكشنبه، 7 دي ماه، 1393 ] 188 مشاهده
 مصاحبه با مگنوس کارلسن  [ يكشنبه، 14 مهر ماه، 1392 ] 661 مشاهده
 پای صحبتهای پوریا درینی  [ سه شنبه، 22 ارديبهشت ماه، 1394 ] 436 مشاهده
 گپی با مهران رجبی، بازیگر طنز سینما و تلویزی  [ شنبه، 2 اسفند ماه، 1393 ] 228 مشاهده
 مصاحبه با هانیه خلجی  [ پنجشنبه، 20 آذر ماه، 1393 ] 933 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب