معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپارات

 

چهاردهمین دوره مسابقات آزاد بین المللی دبی؛

 

  چهاردهمین دوره مسابقات آزاد بین المللی دبی با شرکت 172 شطرنجباز که در بین آنها نام هشت ایرانی دیده می شود در شهر دبی واقع در کشور امارات متحده عربی آغاز شد.

 

 

گزارش دور پنجم مسابقات نیز رسید + بخش رعدآسادر این دوره از مسابقات که با نام جام" شیخ سعید بن حمدان آل مکتوم" هم شناخته می شود، 176 شطرنجباز متشکل از 36 استاد بزرگ،5 استاد بزرگ بانوان،23 استاد بین النللی،6 استاد بین المللی بانوان و 15 استاد فیده از 32 ملیت مختلف در شهر دبی در کشور امارات متحده عربی آغاز شده است.

همانطور که عنوان شد از کشور عزیزمان،ایران هشت شطرنجباز(استاد بزرگ احسان قائم مقامی،استاد بزرگ مرتضی محجوب،استاد بین المللی ابراهیم احمدی نیا،استاد فیده شاهین کوهستانی،استاد بین المللی بانوان شایسته قادرپور،استاد بین المللی بانوان ساسادات خادم الشریعه،علی عابدی و اراهیم مومنی) حضور دارند که از 14 تا 24 آوریل با حریفان به رقابت می پردازند.

گفتنی است در این دوره از مسابقات که سال به سال بر ارزش و اعتبار و البته جایزه مادی آن از حیث حضور بازیکنان سرشناس و طراز اول افزوده می شود،استادبزرگ گرجی "بادورجوباوا" با درجه 2706 با قرار گرفتن در صدر جدول آغازین مسابقات به عنوان بخت نخست قهرمانی مسابقات به شمار می رود و پس از وی استاد بزرگ "لکو وان ولی" از هلند با درجه 2691 در جای دوم قرار دارد و استاد بزرگ "ولادیمیر آکوپیان" از ارمنستان با درجه 2684 در جای سوم ایستاده است.در مورد اعتبار این مسابقات همین بس که احسان قائم مقامی  استاد بزرگ کشورمان با درجه 2581 در رتبه 26 جدول آغازین مسابقات قرار دارد.

شایان ذکر است برای این دوره از مسابقات در مجموع مبلغ 50،000 دلار جایزه نقدی در نظر گرفته شده است که مبلغ 10،000 دلار آن به قهرمانی مسابقات اختصاص خواهد یافت.داور بین المللی اماراتی "عبدالرحیم مهدی" کار قضاوت بازیها را زیر نظر دارد.

 

گزارش دور به دور مسابقات؛

 

 

دور اول:

پیروزی احسان قائم مقامی بر "مومهد  الاطاهر"(2095) بازیکن کشور میزبان.گفتنی است در دور دوم مسابقات قائم مقامی بر حسب قرعه با همسرش شایسته قادرپور رودررو خواهد شد، پیروزی شایسته قادرپور بر "ساتیجا کریتیک"(1534) از هند.تساوی انتقاد آمیز مرتضی محجوب با "شخار مدهوریما"(1947) از هند،پیروزی ابراهیم احمدی نیا بر "المارازیغ عیسی"(1784) از کشور میزبان،پیروزی شاهین کوهستانی بر "خالد حسن مالالا"(1717) از امارات،پیروزی ساراسادات خادم الشریعه بر"تارک الطاهر سعید"(1484) از کشور میزبان، تساوی مهره سیاه علی عابدی با استاد بزرگ "ویورل لورداچسکو"(2644)   از مولداوی. باخت ابراهیم مومنی به امچیدلیشویلی"(2623) از گرجستان.

مشاهده نتایج دور اول / مشاهده قرعه دور دوم.

 

 

دور دوم :

پیروزی احسان قائم مقامی در برابر همسرش، شایسته قادرپور.پیروزی مرتضی محجوب بر "عبدالوهاب عبدالله"(1761) شطرنجباز کشور میزبان. تساوی ابراهیم احمدی نیا در مقابل استاد بزرگ روس "سرگئی وولکوف"(2623).گفتنی است "وولکوف عنوان قهرمانی مسابقات بین المللی خزر درسال گذشته در رشت را به دست آورده بود.تساوی ارزشمند شاهین کوهستانی در برابر استاد بزرگ "یوری کوزبوف"(2615) از اکراین. تساوی تحسین برانگیز ساراسادات خادم الشریعه در برابر استاد بزرگ "آلکساندر اودوکیموف"(2555) از روسیه. پیروزی علی عابدی در برابر"احمد باشورا محمد"(1734) از سودان و پیروزی ابراهیم مومنی بر "خالد حسن مالالا"(2145) شطرنجباز میزبان مسابقات. اما در قرعه دور چهارم احسان قائم مقامی در قرعه ای سخت آنهم با مهره سیاه به مصاف "بادور جوباوا"تنها بازیکن +2700 حاضر در مسابقات و بخت نخست قهرمانی خواهد رفت.از دیگر قرعه بازیکنان کشورمان باید به رویارویی ابراهیم احمدی نیا با "سورینا شکار گانگولی"(2633) استاد بزرگ هندی و مصاف شاهین کوهستانی با استاد بزرگ "داویت پتروسیان"(2463) از ارمنستان اشاره داشت.

(مشاهده نتایج دور دوم / مشاهده قرعه دور سوم )

 

قائم مقامی د رمصاف با "جوباوا" استاد بزرگ قدرتمند گرجی و بخت نخست قهرمانی مسابقات

 

دور سوم :

باخت قائم مقامی به "بادور جوباوا"(ا2706) استاد بزرگ گرجی و بخت نخست قهرمانی مسابقات.تساوی مرتضی محجوب در برابر " ماروین مارکوس"(2079) از فیلیپین. تساوی تراژدیک احمدی نیا در برابر "سورینا شکار گانگولی"(2633) استاد بزرگ هندی .گفتنی است که احمدی نیا با برتری مطلق و در حالی که تا برد فاصله ای نداشت سرشته کار را در تنگی وقت از دست داد و حریف با تجربه وی با کیش دائم وزیر بازی را به تساوی کشاند.شکست شاهین کوهستانی در برابر استاد بزرگ "داویت پتروسیان"(2463) از ارمنستان.پیروزی شایسته قادر پور بر "کریس رایس"(2040) از انگلستان.شکست ساراسادات خادم الشریعه به استاد بزرگ "لالیت بابو"(2532) از هندوستان.باخت علی عابدی به "ایوان سوکولوف"(2653) استاد بزرگ مطرح هلندی و تساوی تحسین برانگیز ابراهیم مومنی با "گئورگی  تیمویشنکو"استاد بزرگ اکراینی با درجه (2569).اما از نتایج بازیکنان کشورمان که بگذریم باید به تساوی "آکوپیان" در مقابل "گئورگیان"،تساوی "گوپال" با "تیگران پتروسیان"،پیروزی "هوا نی" بر "نورماندز میزیس" اشاره داشت.

مشاهده نتایج دور سوم / مشاهده قرعه دور چهارم

 

 

 

دور چهارم :

پیروزی قائم مقامی بر "آنوپ دشموخ"(2264) استاد بین المللی هند.حریف دور پنجم قائم مقامی،یکی  استاد بین المللی دیگر هندی"پراسانا ویشنو"(2406) خواهد بود.  یک تساوی دیگر از مرتضی محجوب و اینبار با استاد بزرگ بانوان آلمان "مارینا مارکوپولو".گفتنی است محجوب در دور پنجم با سارا سادات خادم الشریعه یکی از دو استاد بین المللی بانوان حاضردر مسابقات از کشورمان بازی خواهد داشت. پیروزی ابراهیم احمدی نیا بر "محمد النبر"(2040) از مصر. احمدی نیا در دور پنجم با استاد بزرگ " مارتین کراوتسیو"(2588) از اکراین رودررو خواهد شد. پیروزی شاهین کوهستانی بر "شکار مدهوریما"(1947) از هند.کوهستانی در دور پنجم بازی سختی را با استاد بزرگ گرجی "دیوید آروتونیان"(2553) پیش رو خواهد داشت. پیروزی تحسین برانگیز شایسته قادرپور بر استاد بزرگ "آلکساندر رائتسکی"(2461) از روسیه.قادرپور در دور پنجم مصافی سخت را با "گوپال" هندی تجربه خواهد کرد.پیروزی ساراسادات خادم الشریعه بر "احمد محمد بوشورا"(1734) از سودان. همانطور که پیش از این عنوان شد در دور پنجم خادم الشریعه به مصاف هموطنش مرتضی محجوب خواهد رفت.پیروزی علی عابدی بر استاد فیده کشور میزبان مسابقات "موسی عثمان"(2323) .گفتنی است عابدی در دور بعدی با استاد بزرگ و مربی سرشناس ارمنی "گئورگ هاروتونیان" رودیارویی خواهد داشت و اما در پایان ابراهیم مومنی یکبار دیگر دست به کار بزرگی زد و استاد بزرگ اکراینی "گئورگی تیموشنکو"(2569) را با نتیجه مساوی متوقف کرد.گفتنی است مومنی در دور پنجم با استاد بین المللی "بهومانش نامناث"(2343) از هند مصاف خواهد کرد.

اما از نتایج بازیکنان کشورمان که بگذریم باید به تساوی "لوون پانتسولایا"با "بادور جوباوا" ، پیروزی "نی هوا" بر "مارتین کراوتسیو"،تساوی "میشل امچیدلشویلی" با "چاندا ساندیپان" ، پیروزی "ولادیمیرآکوپیان" بر "لالیث بابو" و باخت "دیتر نیسپیانو" به "سوندار شیام"  اشاره داشت.هم اکنون و در پایان دور چهارم  "نی هوا از چین با کسب 4 امتیاز به عنوان صدرنشین جدید مسابقات خود را معرفی نموده است و پس از وی 12 بازیکن 3.5 امتیازی با احتساب امتیازشکنی در مکانهای دوم تا سیزدهم قرار گرفته اند.

نتایج دور چهارم / قرعه دور پنجم / رده بندی در پایان دور چهارم.

 

 


توجه: گفتنی است که آخرین نتایج به دست آمده از سایت جهانی نتایج می باشد که لینک آن در سایت رسمی مسابقات شطرنج دبی درج شده است. با توجه به اینکه در چند روز گذشته سایت رسمی نتایج مسابقات توسط افرادی بی هویت مخدوش شده لذا سایت شطرنجیان در قبال نتایج ارائه شده مسوولیتی ندارد و تنها آنچه را از سایت رسمی مسابقات اقتباس شده را منعکس نموده است.

 


 

مرتبط:

سایت رسمی مسابقات

سایت رسمی نتایج مسابقات

پخش زنده بازیها

گزارش ویدئویی مسابقات: 1 - 2 - 3

مشاهده گالری تصاویر: 1 - 2

دریافت فایل بازیها: 1 - 23 - 4مسابقات شطرنج دبی

چهاردهمین دوره مسابقات شطرنج بین المللی دوبی امارات با حضور 172 شرکت کننده متشکل از 36 استاد بزرگ، 5 استاد بزرگ بانوان، 23 استاد بین المللی، 6 استاد بین المللی از 32 کشور دنیا آغاز شد.

حضور 21 استاد بزرگ بالای درجه 2600 و 32 استاد بزرگ بالای درجه 2500 به این دوره از مسابقات گرمای خاصی بخشیده است ضمن اینکه تمامی بازیکنان حاضر در این رقابت ها دارای درجه بین المللی می باشند.

"بادور جوباوا" استاد بزرگ نیرومند گرجستان با درجه بین المللی 2706، بخت نخست قهرمانی این دوره از رقابت است. "لوک وانولی" (2691) هلندی و "ولادیمیر آکوپیان" (2684) ارمنی نیز دوم و سوم هستند.

شایان ذکر است 8 شطرنج باز ایرانی به نام های استاد بزرگ احسان قائم مقامی، استاد بزرگ مرتضی محجوب، استاد بین المللی ابراهیم احمدی نیا، استاد فیده شاهین کوهستانی، استاد بین المللی بانوان شایسته قادرپور، استاد بین المللی بانوان ساراسادات خادم، علی عابدی و ابراهیم مومنی در این دوره از مسابقات حضور دارند.

استاد بزرگ احسان قائم مقامی [که در سال گذشته به علت عدم صدور روادید از حضور در این رقابت ها بازمانده بود] در این دوره با درجه بین المللی 2581، شماره 26 جدول آغازین را به خود اختصاص داده است. وی سابقه کسب عنوان اولی (مشترک) مسابقات بین المللی دوبی را دارد و سال گذشته قهرمان بخش رعدآسای آن شد.

گفتنی است سرداوری این مسابقات که طی 9 دور به روش سوئیسی برگزار خواهد شد، به عهده "عبدالرحیم مهدی" داور بین المللی کشور میزبان است.

 سایت نتایج مسابقات [لینک کمکی]
 سایت رسمی مسابقات
 گزارش آچمز از دوره قبلی

ا


محل برگزاری مسابقات شطرنج بین المللی دوبی (ظاهراً اینجا بزرگترین باشگاه شطرنج جهان است)

دور پنجم  پنج باخت در دور پنجم! علی رغم این که دور گذشته با 6 پیروزی و 2 تساوی [بدون حتی یک باخت!] نمایندگان کشورمان سپری شد، در دور پنجم، به جز یک پیروزی و دو تساوی، پنج! باخت برای شطرنج بازان ایرانی ثبت شد. 

باز هم بخت با ابراهیم احمدی نیا یار نبود. وی در مصاف با "مارتین کراوتسیو" استاد بزرگ کشور اوکراین با درجه 2588، در آخر بازی اسب، یک پیاده پیش بود اما دیدار مذکور در نهایت در 64 حرکت به تساوی انجامید. احسان قائم مقامی در تنگی زمان ریسک نکرد و در حرکت 31، پیشنهاد تساوی "ویشنو پراسانا" استاد بین المللی جوان هند را پذیرفت. پراسانا که در دور دوم و سوم این مسابقات به ترتیب در برابر "آبهیجت گوپتا" (2643) قهرمان حال حاضر هند و "لوک وان ولی" (2691) استاد بزرگ سرشناس هلند مساوی کرده، پیش تر در مسابقات بین المللی نگروپونته یونان نیز با قائم مقامی به تساوی رسیده بود.

شایسته قادرپور به "نارایانان گوپال" استاد بزرگ هند با درجه 2572 باخت. شاهین کوهستانی در برابر "دیوید اروتینیان" استاد بزرگ گرجستان با درجه 2553 مغلوب شد. علی عابدی در برابر "گئورک هاروتونیان" (2455) استاد بزرگ ارمنستانی ساکن ایران ناکام ماند. ابراهیم مومنی نیز نتیجه را به "بهوانش رامناث" استاد بین المللی هند واگذار کرد.

اما در یک نبرد تمام ایرانی، مرتضی محجوب با غلبه بر ساراسادات خادم، انتقام باخت اخیرش در مسابقات بین المللی جام خزر را از وی گرفت. در پایان دور پنجم، قائم مقامی، محجوب و احمدی نیا همگی با کسب 3.5 امتیاز، بهترین عملکرد را در بین شطرنج بازان ایرانی داشته اند. فردا روز استراحت مسابقات و همچنین روز برگزاری رقابت های رعدآساست. سایت نتایج رعدآسا

نتایج نمایندگان کشورمان در یک نگاه

سایت شطرنج رخچهاردهمین دوره مسابقات دوبی
با حضور هشت شطرنج باز ایرانی

دور پنجم  پنج باخت در دور پنجم! علی رغم این که دور گذشته با 6 پیروزی و 2 تساوی [بدون حتی یک باخت!] نمایندگان کشورمان سپری شد، در دور پنجم، به جز یک پیروزی و دو تساوی، پنج! باخت برای شطرنج بازان ایرانی ثبت شد.

باز هم بخت با ابراهیم احمدی نیا یار نبود. وی در مصاف با "مارتین کراوتسیو" استاد بزرگ کشور اوکراین با درجه 2588، در آخر بازی اسب، یک پیاده پیش بود اما دیدار مذکور در نهایت در 64 حرکت به تساوی انجامید. احسان قائم مقامی در تنگی زمان ریسک نکرد و در حرکت 31، پیشنهاد تساوی "ویشنو پراسانا" استاد بین المللی جوان هند را پذیرفت. پراسانا که در دور دوم و سوم این مسابقات به ترتیب در برابر "آبهیجت گوپتا" (2643) قهرمان حال حاضر هند و "لوک وان ولی" (2691) استاد بزرگ سرشناس هلند مساوی کرده، پیش تر در مسابقات بین المللی نگروپونته یونان نیز با قائم مقامی به تساوی رسیده بود.

سایت شطرنج رخ
دور پنجم: کوهستانی نتیجه را به استاد بزرگ نیرومند گرجستان سپرد

شایسته قادرپور به "نارایانان گوپال" استاد بزرگ هند با درجه 2572 باخت. شاهین کوهستانی در برابر "دیوید آروتینیان" استاد بزرگ گرجستان با درجه 2553 مغلوب شد. علی عابدی در برابر "گئورک هاروتونیان" (2455) استاد بزرگ ارمنستانی ساکن ایران ناکام ماند. ابراهیم مومنی نیز نتیجه را به "بهوانش رامناث" استاد بین المللی هند واگذار کرد.

اما در یک نبرد تمام ایرانی، مرتضی محجوب با غلبه بر ساراسادات خادم، انتقام باخت اخیرش در مسابقات بین المللی جام خزر را از وی گرفت. در پایان دور پنجم، قائم مقامی، محجوب و احمدی نیا همگی با کسب 3.5 امتیاز، بهترین عملکرد را در بین شطرنج بازان ایرانی داشته اند. فردا روز استراحت مسابقات و همچنین روز برگزاری رقابت های رعدآساست. سایت نتایج رعدآسا

سایت شطرنج رخ
نمایی از هتل محل اسکان بازیکنان چهاردهمین دوره مسابقات آزاد بین المللی دوبی امارات

بخش رعدآسا نمایندگان کشورمان در بخش رعدآسا (بلیتز) مسابقات بین المللی دوبی موفق نبودند. استاد بزرگ احسان قائم مقامی مدافع عنوان قهرمانی بود - که هرچند با "بادور جوباوا" قهرمان این دوره به تساوی رسید - اما در نهایت با کسب 5.5 امتیاز از 9 دیدار، بیست و دوم شد. اینجا

سایت شطرنج رخ
نفرات برتر بخش رعدآسای چهاردهمین دوره مسابقات بین المللی دوبی

گزارش آچمز از دورهای اول تا چهارم

سایت شطرنج رخ 
سایت نتایج مسابقات [لینک کمکی]
سایت شطرنج رخ سایت رسمی مسابقات
سایت شطرنج رخ گزارش آچمز از دوره قبلی
سایت شطرنج رخ جدول زمان بندی مسابقات
اا

 

ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 31 فروردين ماه، 1391 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 دور سوم مسابقات کاندیدای قهرمانی جهان  [ يكشنبه، 18 ارديبهشت ماه، 1390 ] 920 مشاهده
 اولين رويارويي( با استفاده از رايانه) زنان  [ دوشنبه، 12 فروردين ماه، 1392 ] 790 مشاهده
 قهرمانی ملتهای آسیا-گزارش دور پنجم به بعد  [ چهارشنبه، 3 خرداد ماه، 1391 ] 493 مشاهده
 آرین طاری قهرمان شطرنج کشور نروژ شد  [ دوشنبه، 22 تير ماه، 1394 ] 447 مشاهده
 پویا ایدنی در اولین شنبه بوداپست  [ سه شنبه، 3 مرداد ماه، 1391 ] 854 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب