معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپارات

سایت شطرنج رخ

گزارش و تصاویر جدید اضافه شدچهلمین دوره مسابقات المپیاد جهانی شطرنج
استانبول - ترکیهتیم ملی آقایان کشورمان در دور دوم مسابقات با قرعه اسکاتلند مواجه است. پیش از این در تاریخ المپیاد جهانی، شش بار به مصاف اسکاتلند رفته بودیم:

مسکو 1956: تیم ملی کشورمان در نخستین حضورش در رقابت های المپیاد جهانی (دوازدهمین دوره در مسکو) در دور آخر مرحله نهایی مسابقات با ترکیب مرحوم یوسف صفوت، خشایار مصطفوی کاشانی، مرحوم عبدالحسین نوابی و عباس لطفی با نتیجه 3 بر 1 در برابر اسکاتلند به پیروزی رسید. 

مونیخ 1958: دو سال بعد در شهر مونیخ آلمان، تیم اسکاتلند انتقام گرفت و در دور ماقبل آخر مسابقات با نتیجه 2.5 بر 1.5 در برابر تیم ملی کشورمان (با ترکیب مرحوم صفوت، هوشنگ مشیان، مرحوم سرهنگ مهدی پاکدامن و مرحوم عبدالحسین نوابی) را مغلوب کرد.  

زیگن 1970: تیم ملی ایران در المپیاد جهانی 1970 زیگن آلمان بازهم در دور پیش از آخر به اسکاتلند باخت و این بار با نتیجه 1.5 بر 2.5. تیم کشورمان را در این دیدار ناصر حمصی، هوشنگ مشیان، مرحوم یوسف صفوت و خسرو شیخ هرندی تشکیل می دادند.

اسکوپیه 1972: این بار مصاف ایران و اسکاتلند برنده ای نداشت و دو تیم در دور هشتم به نتیجه تساوی 2-2 رضایت دادند. خسرو شیخ هرندی، خسرو شهسوار، مهرشاد شریف و امیرمسعود سوادکوهی در این دیدار حضور داشتند. هرندی برد، شریف باخت، شهسوار و سوادکوهی مساوی کردند. مسابقات آن سال در 15 دور برگزار شد!

استانبول 2000: تیم ملی کشورمان در دور یازدهم (سه دور مانده به پایان) با ترکیب احسان قائم مقامی (0.5)، مرتضی محجوب (0)، امیر ملاحی (1) و حسن عباسیفر (0) با نتیجه 1.5 بر 2.5 به تیم اسکاتلند باخت. نکته جالب توجه این دیدار تساوی احسان قائم مقامی جوان با "جاناتان رائسون" استاد بزرگ سرشناس و صاحب سبک اسکاتلند بود. رائسون علاوه بر مقالات ارزشمند، کتب بسیار نفیسی از جمله «هفت گناه کبیره در شطرنج» و «شطرنج برای گورخر ها» نگاشته است.

تورین 2006: یکی ارزشمندترین پیروزی های تیم ملی کشورمان در المپیاد ایتالیا در دور هشتم مسابقات با نتیجه 3 بر 1 رقم خورد. احسان قائم مقامی (0.5)، مرتضی محجوب (1)، الشن مرادی (0.5) و مرتضی دربان (1) در این پیروزی سهیم بودند. (قائم مقامی پس از شش سال بار دیگر با استاد بزرگ رائسون به تساوی رسید)

دور دوم بخش آقایان: اما در المپیاد جهانی 2012 استانبول ترکیه، تیم ملی آقایان کشورمان با چیدمان قائم مقامی، درینی، ایدنی و گلی زاده در برابر تیم نه چندان مستحکم اسکاتلند با چیدمان استاد بزرگ "کالین مک نب" (2446)، استاد بزرگ "کتوان آراخامیا-گرانت" (2421)، استاد بزرگ "جان شاو" (2424) و استاد فیده "الن تیت" (2332) قرار گرفت. شاید پس از رویت بازیکنان دوهزار و چهارصدی و حتی استاد فیده تیم اسکاتلند کمی تعجب کرده باشید. یا حضور یک بانو روی میز دوی تیم ملی آقایان این کشور! اما اگر فهرست درجه بین المللی این کشور را مشاهده کنید خواهید دریافت که بضاعت شطرنج اسکاتلند در همین سطح است.

دور دوم بخش بانوان: تیم ملی بانوان کشورمان نیز با یکی از بدترین قرعه های ممکن یعنی اوکراین مواجه شده است. اوکراینی ها سه دور قبل (تورین 2006) مقتدرانه به مقام قهرمانی جهان دست یافتند. در سال 2008 در شهر درسدن نایب قهرمان شدند و در دوره گذشته (خانتی مانسیسک 2010) در حالی که تا آخرین دقایق در حلقه صدرنشیان قرار داشتند با قبول باخت در برابر چین در مکان نهم قرار گرفتند.

پورکاشیان، خادم، حجازی پور و قادرپور (همان چیدمان دور قبل) در این دور کار سختی در برابر اوکراین با چیدمان استاد بزرگ "کاترینا لاهنو" (2542)، استاد بزرگ "ناتالیا ژوکوآ" (2444)، استاد بین المللی "آنا اوشنینا" (2433) و استاد بین المللی"اینا یانوسکایا" (2404) در پیش خواهند داشت.

سایت شطرنج رخ  ا
ا
دور دوم:

بخش آزاد:         سایت شطرنج رخ ایران   3.5-0.5   اسکاتلند سایت شطرنج رخ 

بخش بانوان:
     سایت شطرنج رخ اوکراین   3.5-0.5    ایران  سایت شطرنج رخ
ا

1) قائم مقامی - مک نب: استاد بزرگ احسان قائم مقامی که سرانجام در این دور اجازه حضور در چیدمان را یافت، بسیار کوبنده ظاهر شد و "کالین مک نب" همتای 51 ساله اش را در حرکت 33 بازی در وضعیت مات اجباری قرار داد. (آن هم در شروع تخصصی حریف یعنی دفاع پیرک!) "مک نب" قهرمان چهار دوره شطرنج اسکاتلند که دوازدهمین حضورش را در مسابقات المپیاد جهانی سپری می کند از پیرک بازان قهار دنیا به شمار می رود و به همراه دکتر "جان نان" یک کتاب نیز در این زمینه نوشته است. استاد بزرگ "کالین اندرسن مک نب" دارای مدرک دکترای ریاضی (و همچنین پی.اچ.دی) از دانشگاه آکسفورد می باشد.

سایت شطرنج رخ
پروفسور کالین مک نب

2) آراخامیا - درینی: با تصمیم مربی، استاد بین المللی علوی مقدم در این دور از چیدمان خارج شد و بدین ترتیب استاد بین المللی پوریا درینی به میز دو صعود کرد. حریف پوریا کسی نبود جز "کتوان آراخامیا-گرانت" استاد بزرگ بانوان (و همچنین GM) کشور اسکاتلند! آراخامیا در این دیدار نمایش خوبی داشت اما نمایش درخشان تر درینی سرانجام نتیجه را در حرکت 45 به نفع وی رقم زد. 

سایت شطرنج رخ

نکات جالب راجع به کتوان آراخامیا-گرانت:
- آراخامیا اصالتاً گرجی است و سابقه کسب عنوان قهرمانی جوانان جهان با کشور سابقش را نیز دارد
- در سال 1996 با شطرنج باز اسکاتلند "جاناتان گرانت ازدواج کرد. صاحب یک دختر به نام النا هستند
- در المپیاد جهانی 1990 نوی ساد در تیم ملی شوروی حضور داشت و از 12 دیدار، 12 امتیاز کسب نمود
- او تاکنون 9 مدال المپیاد جهانی به دست آورده است. (2 مدال طلای تیمی و 3 مدال طلای انفرادی)
- مدال طلای تیمی در مسابقات قهرمانی تیمی اروپا 1997 و همچنین دو مدال نقره در 1992 و 2005
- پس از ازدواج و مهاجرت به انگلستان سال ها با نام کشور قبلی اش (گرجستان) به رقابت پرداخت
- در سال 1983، 1984 و 1990 قهرمان بانوان کشور گرجستان شد. (در 2008 ملیتش را تغییر داد)
- در سال 2003 مشترکاً قهرمان شطرنج آقایان کشور اسکاتلند شد! (نخستین بانوی قهرمان)
- در سال 2011 به تنهایی به عنوان قهرمانی شطرنج آقایان کشور اسکاتلند دست یافت!!
- قهرمان شطرنج بانوان بریتانیا در سال های 2003، 2004، 2006 و 2007
- در سال 2006 در مسابقات قهرمانی آقایان بریتانیا تنها نیم امتیاز از قهرمان مسابقات کمتر داشت!
- در سال 2006 شوهرش هم قهرمان اسکاتلند شد! (تنها زوج قهرمان شطرنجی دنیا )
- در سال 2007، "هیکارو ناکامورا" قهرمان شطرنج امریکا را در مسابقات جبل الطارق شکست داد!
- آراخامیا در سال 1987 استاد بزرگ بانوان و در سال 2009 استاد بزرگ [آقایان] شده است
- وی در حالی که یک بانوست، ششمین استاد بزرگ (Grand Master) تاریخ شطرنج اسکاتلند است

3) ایدنی - شاو: پویا ایدنی استاد بین المللی نوجوان خوزستانی کشورمان که در سن 16 سالگی نخستین حضورش در مسابقات المپیاد جهانی را تجربه می کند در این دور به مصاف "جان شاو" (2424) استاد بزرگ 44 ساله اسکاتلند که سابقه نه بار حضور در این رقابت ها را دارد، رفت و در نهایت در حالی که اکثر لحظات بازی دارای برتری بود در حرکت 63 به نتیجه تساوی رضایت داد.

4) تیت - گلی زاده: "الن تیت" (2332) استاد فیده کشور اسکاتلند حریف این دور استاد بزرگ "اصغر گلی زاده بود که اصغر اولین اشتباه حریف در حرکت 24 را آخرین اشتباهش کرد و با اداره بازی در حرکت سی و چهارم به پیروزی رسید.
ا

1) لاهنو - پورکاشیان: آتوسا پورکاشیان در مصاف با "کاترینا لاهنو" (2542) استاد بزرگ سرشناس کشور اوکراین بد شروع نکرد اما از اواسط دیدار رفته رفته وضعیت نابغه اوکراینی بهتر شد. البته پورکاشیان در آخر بازی شانس های بسیاری برای کسب تساوی داشت اما حرکات دقیق را نیافت و نتیجه را پس از 71 حرکت واگذار نمود. لاهنو ده سال پیش در سن 12 سال و 4 ماهگی جوانترین استاد بزرگ بانوان شطرنج دنیا لقب گرفت. وی در سال 2008 قهرمان بانوان اروپا شد و در سال 2009 با "رابرت فونتین" استاد بزرگ مطرح فرانسوی ازدواج کرد.

سایت شطرنج رخ
کاترینا لاهنو از نوابغ حال حاضر شطرنج دنیا (دارای سابقه قهرمانی در المپیاد جهانی)

2) خادم - ژوکوآ: "ناتالیا ژوکوآ" (2442) دیگر استاد بزرگ مطرح کشور اوکراین با ارائه یک بازی بدون نقص و زیبا، استاد بین المللی بانوان کشورمان را در 40 حرکت مغلوب کرد. ژوکوآ همسر "الکساندر گریشوک" ابراستاد بزرگ شطرنج روسیه و دنیاست.

سایت شطرنج رخ
"ناتالیا ژوکوآ" همسر استاد بزرگ "الکساندر گریشوک" روس است
(دارای سابقه قهرمانی در المپیاد جهانی)

3) اوشنینا - حجازی پور: استاد بین المللی میترا حجازی پور یکی از پرافتخارترین شطرنج بازان تاریخ کشورمان است اما در این دور در حد و اندازه های خود ظاهر نشد و در حرکت دوازدهم بازی در اقدامی عجیب، اسب خود را بدون دفاع از کنار صفحه (خانه a6) گسترش داد و از آنجا که سوارهای بی دفاع همواره تم حمله دوگانه هستند وی تاکتیکی دو حرکته خورد و "آنا اوشنینا" (2433) بدون مشکل خاصی در 27 حرکت فاتح دیدار شد.

4) قادرپور - یانوسکا: تنها امتیاز (تساوی) این دور توسط همسر قهرمان آقایان ایران، استاد بین المللی بانوان شایسته قادرپور (در برابر "اینا یانوسکا" با درجه 2404) به دست آمد. قهرمان سابق بانوان کشورمان با کمی اعتماد به نفس بیشتر حتی می توانست فاتح این دیدار باشد. در این که تیم ملی بانوان اوکراین صاحب نام و بسیار قدرتمند است هیچ شکی نیست اما به نظر می رسد بازیکنان کشورمان پیش از آغاز دیدار، مغلوب نام پرآوازه این تیم شده بودند...

قرعه های دور سوم مشخص شدند:
آلمان، قهرمان حال حاضر اروپا حریف دور سوم آقایان!! (میز 9)
- با چیدمان قائم مقامی، علوی، درینی و گلی زاده اینجا
تاجیکستان، استراحت بانوان با یک قرعه آسیایی (میز 29)
- با چیدمان پورکاشیان، خادم، حکیمی فرد و قادرپور
 اینجا
اا
سایت شطرنج رخ 
سایت رسمی نتایج بخش
آقایان / بانوان
سایت شطرنج رخ مشاهده سایت رسمی مسابقات
سایت شطرنج رخمشاهده عملکرد تیم ملی آقایان ایران در یک نگاه
سایت شطرنج رخمشاهده عملکرد تیم ملی بانوان ایران در یک نگاه
ا
سایت شطرنج رخ مشاهده زنده بازی های بخش آقایان
سایت شطرنج رخ مشاهده زنده بازی های بخش بانوان
ا
سایت شطرنج رخ 
دریافت فایل بازی های مسابقات
ا
سایت شطرنج رخ 
مشاهده زنده ویدیویی سالن مسابقات
سایت شطرنج رخ مشاهده گزارش های ویدیویی مسابقات
سایت شطرنج رخ مشاهده گزارش های تصویری مسابقات
منبع : سایت وزین آچمز


ارسال شده در مورخه : جمعه، 10 شهريور ماه، 1391 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 گاتاکامسکی قهرمان آمریکا شد  [ پنجشنبه، 26 ارديبهشت ماه، 1392 ] 416 مشاهده
 آناتولی کارپوف مطمئن به پیروزی خود  [ جمعه، 26 شهريور ماه، 1389 ] 976 مشاهده
 نهمین بازی قهرمانی جهان چنای - هند 2013 :  [ پنجشنبه، 30 آبان ماه، 1392 ] 443 مشاهده
 ملاقات رئیس فیده با رئیس جمهور مغولستان  [ جمعه، 20 خرداد ماه، 1390 ] 1219 مشاهده
 اوج رقابت در رقابتهای شاخ بوندسلیگا؛  [ يكشنبه، 27 فروردين ماه، 1391 ] 794 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب