معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپارات

شطرنجیان

 

دور چهارم مسابقات تاتا استیل - ویک آن زی هلند 2013 :

آناند ، کارلسن ، کاروانا ، وان ولی و  هائو پیروز میدانشهر "ویک آنزی" روز نا آرامی را در دور چهارم مسابقات "تاتا استیل" پشت سر گذاشت. در بازیهای روز چهارم "ویسواناتان آناند" در یک بازی تاکتیکی ، جذاب و تماشاگر پسند بر "لئون آرونیان" غلبه کرد ، "مگنوس کارلسن" کار چندان سختی را در مقابل "پنتالا هاریکریشنا" پیش رو نداشت و یه امتیاز کامل بازی دست یافت. "فابیانو کارونا" از سد "ایوان سوکولوف" گذشت. "لکو وان ولی" بر "اروین لامی" در یک نبرد تمام هلندی غلبه کرد. بازی "ونگ هائو" در مقابل همتای چینی خود  "ییفان هو" با برتری "هائو" پایان یافت. "هیکارو ناکامورا" و "آنیش گیری" به ترتیب در برابر "سرگئی کاریاکین" و "پیتر لکو" به نتیجه تساوی دست یافتند.سایت شطرنج رخ

 

تاتا استیل 2013

هفتاد و پنجمین دوره مسابقات "تاتا استیل" یا همان "کوروس" سابق از عصر روز جمعه گذشته با برگزاری مراسم افتتاحیه کار خود را رسماً آغاز نموده است و  تا روز 10 بهمن ماه آتی در شهر "ویک آنزی" هلند ادامه خواهد داشت.مسابقات "ویک آنزی" قدمتی 75 ساله دارد و از سال 1938 تا سال 2010 به صورت منظم برگزار شده است. این مسابقات از سال 1938 تا سال 1999  با عنوان"هوگوون استوئرنوی" برگزار شده است از سال 2000 این مسابقات به نام مسابقات "کوروس" تغییر عنوان داد و پس از آنکه از سال 2006 کمپانی "تاتا استیل" که یک شرکت هندی است شرکت "کوروس" را به مبلغ 7.6 میلیون دلار خرید این عنوان را تا سال 2010 حفظ نمود و از سال 2011 تا به اکنون این سومین دوره ای است که مسابقات با عنوان "تاتا استیل" برگزار می شود.

"ویک آنزی" میزبان مسابقات "تاتا استیل" ، شهری بادگیر در ساحل دریای شمال است که تحت فرمان "بورویک" در استان شمالی هلند و درکشور هلند واقع است.

این مسابقات همانطور که عنوان شد از روز شنبه 12 ژوئن مطابق با 22 دی ماه آغاز شده است و همانند ادوار گذشته در سه جدول با عناوین A . B . C و با حضور 14 بازیکن در هر جدول برگزار می شود. در جدول  A یا اصلی مسابقات ،  بازیکنان بزرگ دنیای شطرنج همانند "مگنوس کارلسن" نفر اول جدول درجه داران جهانی شطرنج و رکوردار این جدول از نروژ ، "ویسواناتان آناند" قهرمان حال حاضر دنیای شطرنج از هند ، "لئون آرونیان" نفر سوم جدول درجه داران جهانی شطرنج از ارمنسان ، "فابیانو کاروانا" نفر اول درجه داران جوانان جهان از ایتالیا ، "سرگئی کاریاکین" از روسیه ، "هیکارو ناکامورا" از آمریکا ، "هائو ونگ" از چین ، "پیتر لکو" از مجارستان ، "آنیش گیری" از هلند ، "پنتالا هاریکریشنا" از هند ، "لکو وان ولی" ، "ایوان سوکولوف" و "اروین لامی" هر سه از هلند و "ییفان هو" قهرمان رسمی شطرنج بانوان جهان  از چین حضور دارند که در یک جدول به روش  دوره ای و در 13 دور به رقابت خواهند پرداخت. در دو جدول B ,C هم 14 بازیکن حضور دارند که همزمان با جدول اصلی با حریفان به رقابت خواهند پرداخت.گفتنی است که قهرمان جدوال B,C در سال آینده جواز حضور در جداول بالاتر را کسب می کنند. این دوره از مسابقات تا روز یکشنبه 27 ژانویه برابر با 8 بهمن ماه ادامه  خواهد داشت. بازیهای این دوره از رقابتها راس ساعت 13:30 به وقت محلی (16 به وقت تهران) به جز دور آخر (12:30 به وقت محلی و 15 به وقت تهران) آغاز می شود. روزهای 16 . 21 و 24 ژانویه به عنوان روز استراحت در نظر گرفته شده است.

سایت شطرنج رخ

نتایج دور چهارم

سایت شطرنج رخ

 

 

 

آتش بازی "آناند" بر روی صفحه شطرنج

 

بدون شک گل سرسبد بازیهای دور چهارم بازی "ویسواناتان آناند" و "لئون آرونیان" بود. "آناند" قهرمان حال حاضر شطرنج جهان در یک بازی جذاب و تماشاگر پسند رودر روی "آرونیان" نفر سوم جدول درجه دران جهانی شطرنج قرار گرفت. این بازی که "آناند" آنرا به عنوان یکی از بهترین بازیهای دوران شطرنجی اش می داند به یک بازی تاکتیکی با قربانیهای متحیر کننده همراه بود. در این بازی "ویسواناتان آناند" از غفلت حریف در حرکت شانزدهم استفاده برد و با مهره سیاه یک آتش بازی تمام عیار را به راه انداخت تا علاقمندان به شطرنج در سراسر جهان یک بازی زیبا را شاهد باشند.

شطرنجیان

"آناند" پیروز این میدان در تفسیر ویدئویی پس از بازی در مورد این جدال جذاب و تماشایی گفت:

"این بازی در زمره بهترین بازیهای بود که تا به حال انجام داده ام.بردن نمایش اینگونه در مقابل "لئون آرونیان" که همیشه به عنوان گربه سیاه من بوده است بسیار شگفت انگیز است.نکته جالب توجه اینکه هر دو بازی که من از "آرونیان" با مهره سیاه برده ام به واقع در  سبک بازیهای کلاسیک بوده است. من بازیهای زیادی را از وی نبرده ام اما وقتی هم پیروز میدان بوده ام یک پیروزی بسیار خوب از آب در آمده است."

در ادامه به مصاحبه ویدئویی و کوتاهی که درست پس از انجام هر بازی انجام می شود توجه فرمایید:

 

 

 

اما گفته های "آرونیان" هم شنیدنی است:

"فکر کنم که در یک دام تئوریکی گرفتار شدم. من از حرکت Bc5 که یک حرکت بسیار قدرتمند بود غافل شدم."ویشی" اقرار کرد که این بازی را برای بازیکنی دیگر تدارک دیده بوده است. من باید دانش گشایشی ام را بهتر کنم."آناند" خاطر نشان کرد که این بازی به بازی "راتلوی" - "روبینشتین" شباهتهایی دارد. دقیقاً درست است  فیل در b6 ، فیل در b7 با طرح روبینشتین که Rxc3 h3 بود همخوانی داشت، ضمن اینکه ایده Qh4 و Qxh3   هم یکی بود.همه طرحها یکی بودند.

 

گفتنی است بازی آرونیان - آناند از دور چهازم مسابقات تاتا استیل با عنوان بازی برگزیده و با تفسیر کامل به این بخش اضافه خواهد شد.منتظر بمانید...

 

نتایج بازیهای گروه B و  C :

 

سایت شطرنج رخ

 

جدول رده بندی در پایان دور چهارم:

 

شطرنجیان

 

دور پنجم

باید خاطر نشان کرد که روز چهارشنبه 16 ژانویه برابر با 27 دی ماه به عنوان روز استراحت در ویک آنزی خواهد بود و بازیهای جداول سه گانه از روز پنج شنبه 28 دی ماه با انجام دور پنجم از سر گرفته خواهند شد.

مشاهده نتایج و برنامه کامل بازیها

 

 


 

مرتبط:

تهیه وتنظیم : سایت وزین شطرنجیان

سایت رسمی مسابقات

دریافت بازیها: Group A Group BGroup C

منبع: پایگاه شطرنجارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 27 دي ماه، 1391 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 گزارش مسابقات بین المللی مالزی  [ دوشنبه، 10 مهر ماه، 1391 ] 672 مشاهده
 نتايج زير 20 سال اسيا  [ شنبه، 13 تير ماه، 1388 ] 848 مشاهده
 مسابقه مگنوس با شطرنجبازان جهان  [ سه شنبه، 18 مهر ماه، 1391 ] 1063 مشاهده
 طلای بازیهای فکری جهان برای گونیناوگریشچوک  [ يكشنبه، 23 آذر ماه، 1393 ] 211 مشاهده
 گرند اسلم 2011:دور سوم  [ جمعه، 8 مهر ماه، 1390 ] 744 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب