معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپارات


سایت شطرنج رخسایت شطرنج رخ
 
جدول زمانبندی رویارویی

نایجل شورت: ایده جدیدی را تجربه می‌کنم .قائم مقامی: به آینده این طرح خوشبینم.


رییس فدراسیون شطرنج گفت: امیدوارم رویارویی دو جانبه قهرمان اسبق شطرنج جهان و احسان قائم مقامی در توسعه شطرنج ایران موثر باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد جعفر کامبوزیا در نشست خبری دیدار قهرمان اسبق شطرنج جهان با استاد بزرگ شطرنج ایران اظهار کرد: شطرنج در سال‌های اخیر در کشور ایران رشد خوبی داشته و ما جزو کشورهایی هستیم که در آسیا و جهان موفق شدیم در رده‌های سنی نوجوانان عناوین معتبری را کسب کنیم و قطعا برگزاری این مسابقه‌ها ممکن است به حالت فنی تاثیری نداشته باشد اما به لحاظ توسعه و همگانی کردن شطرنج میان نوجوانان و جوانان تاثیرگذار خواهد بود. همچنین حضور بازیکنان بزرگ در ایران باعث می‌شود بازیکنان ما آمادگی کامل خود را حفظ کنند و این کار اثر مثبتی در توسعه شطرنج ایران خواهد داشت.

وی ادامه داد: "نایجل شورت" از قهرمانان به نام شطرنج جهان است و جزو معدود افرادی به شمار می‌آید که در روزنامه‌های معتبر به تحلیل بازی‌های بزرگان می‌پردازد. همچنین در کنگره‌های فدراسیون جهانی شطرنج نیز صاحب نظر است و این باعث افتخار ما است که در کشور ایران حضور دارد و با احسان قائم مقامی به رقابت می‌پردازد و امیدوارم این رویارویی دو جانبه در توسعه شطرنج ایران تاثیرگذار باشد.

در ادامه نشست نایجل شورت، قهرمان اسبق شطرنج جهان بیان کرد: شطرنج به ذات خودش بازی بسیار پیچیده‌ای است و این مسابقه را فرصتی می‌بینم تا نحوه تفکر و پیچیدگی‌های بازی شطرنج را بیان کنم. البته در اواخر دهه 70 و اوایل 80 میلادی یک برنامه تلویزیونی وجود داشت که یک مقدار همانند ایده‌های این مسابقه بود و بازیکنان راجع به بازی و تفکراتی که داشتند صحبت می‌کردند. البته یک مقدار حالت مصنوعی در این برنامه وجود داشت چرا که بازیکنان احساس واقعی خود را بیان نمی‌کردند و اگر در بازی چیزی را از قلم انداخته بودند بر روی آن سرپوش می‌گذاشتند اما من این رویایی دو جانبه را به عنوان زمینه‌ای برای تجربه کردن این ایده می‌بینم و در حقیقت ترجیح می‌دهم بازیکنان در دو اتاق جداگانه درباره نحوه فکرشان، بازی و حرکاتی که می‌خواهند انجام دهند آزادانه صحبت کنند و با کمال میل این ایده را تجربه می‌کنم.

به گزارش ایسنا، احسان قائم مقامی، استاد بزرگ شطرنج ایران نیز درباره جذابیت‌های این رویارویی تصریح کرد: رویارویی دو جانبه من و نایجل شورت جنبه‌های خیلی جالبی دارد. من 4 سال پیش یک رویارویی با آناتولی کارپوف داشتم اما با توجه به ابتکاری که در این مسابقه وجود دارد فکر می‌کنم جاذبه‌های زیادی برای اصحاب رسانه و علاقه‌مندان به شطرنج خواهد داشت چرا که بازیکنان با استفاده از زمان اضافی که برای آن‌ها پیش‌بینی شده در مقابل دوربین اختصاصی مسابقه بدون استرس نظرشان را در مورد نحوه بازی و تفکری که داشتند بیان می‌کنند که این موضوع کمک می‌کند تا توضیحات بیشتری برای کسانی داشته باشیم که می‌خواهند رشته شطرنج را دنبال کنند.

وی افزود: همچنین من در برابر استاد خودم بازی می‌کنم که هدایت تیم ملی را در سال‌های پیش بر عهده داشته و این موضوع باعث می‌شود جذابیت بازی بالاتر برود، از سوی دیگر ما یک رویارویی دو جانبه کاملی را در جهان ثبت می‌کنیم و من مطمئن هستم از این مسابقه نتایج خوبی نصیب شطرنج ایران خواهد شد.

در ادامه برگزار کننده این مسابقه نیز درباره نحوه به وجود آمدن و شکل گرفتن ایده برگزاری این مسابقه اظهار کرد: همیشه این سوال برای من مطرح بوده که آیا شطرنج بدون طرفدار و تماشاچی است و می‌دیدم مهم‌ترین جاذبه‌هایی که برای بازیکنان وجود دارد، تضادی است که در تفکرشان است و به این فکر افتادم که می‌شود این افکار را در حین بازی به تماشاچی نشان داد و این ایده شکل گرفت که شطرنج می‌تواند ساکن و ثابت نباشد و بازیکن درباره آنچه در ذهنش می‌گذرد و اینکه خودش را برنده می‌داند یا بازنده است و از عملکرد خودش راضی است یا نه صحبت کند. در واقع ما دوربینی در اختیارش می‌گذاریم که تفکراتش را بلند، بلند بگوید و فکر می‌کنم تضادهای زیبایی به وجود خواهد آمد و علاقه‌مندان بیشتری به این رشته جذب خواهند شد.

آواندو سرداور مسابقه و نایب رییس کنفدراسیون آسیا درباره این مسابقه بیان کرد: قبل از هر چیز اشاره می‌کنم که این رویداد به قدری عجیب خواهد بود که تماشاگران زیادی را سرتاسر دنیا جذب می‌کند. در مورد نحوه اجرای مسابقه باید بگویم طبیعتا بازیکنی که در مورد افکارش صحبت می‌کند ما آن را از طریق اینترنت و یا از طریق گوشی برای تماشاچی پخش می‌کنیم. البته حریفش صحبت‌های او را نمی‌شنود.

وی ادامه داد: ما این خبر را بر روی وب سایت فدراسیون جهانی گذاشتیم و پیش‌بینی من این است بیش از صدها هزار بازدید‌کننده داشته باشد و امیدوارم وب سایت شما کشش این بارگذاری را داشته باشد.

در ادامه این نشست، احسان قائم‌مقامی درباره آینده این طرح و اینکه آیا می‌توان به این طرح امیدوار بود، گفت: به آینده این طرح خوشبین هستم، حداقل می‌تواند اثرات مثبتی بر روی جامعه جهانی شطرنج به جا بگذارد، حتی اگر در شکل اصلی مسابقات جهانی قرار نگیرد تاثیر زیادی در جذب افراد به رشته شطرنج خواهد داشت.

قائم‌مقامی در پاسخ به این سوال که با توجه به این که از عملکرد خود در مسابقات جام فجر راضی نبودید آیا آمادگی کافی برای انجام این مسابقه را دارید؟ بیان کرد: مسابقات جام فجر برای من حکم برنامه‌ آماده‌سازی را داشت اما متاسفانه نتوانستم از عنوان قهرمانی خود دفاع کنم، هر چند که بازیکنان خوبی نیز در جدول مسابقات حضور دشتند. البته اگر من در مسابقه جام فجر شرکت نمی‌کردم وقفه‌ای به وجود می‌آمد که لطمه جدی‌تری را به من وارد می‌کرد. البته در حال حاضر آمادگی خوبی دارم و فکر می‌کنم این مسابقه به بهترین نحو برگزار شود.

وی افزود: هر کاری که شکل می‌گیرد حاصل یک فعالیت عمومی و دسته‌جمعی است و در این میان باید از عوامل اجرایی فدراسیون و حامیان این رویداد تشکر کنم و امیدوارم اصحاب رسانه کمک کنند تا رشته‌ای غیر از فوتبال گامی در جهت توسعه‌ی بیشتر بردارد و با توجه به اینکه در حال حاضر شطرنج در ایران مورد اقبال عموم قرار گرفته امیدوارم هر چه زودتر خودمان را به دایره شطرنج جهان نزدیک کنیم و جزو یکی از قطب‌های شطرنج آسیا شویم.

نایجل شورت درباره آمدنش به ایران و بازی با احسان قائم‌مقامی، گفت: من دو دلیل عمده برای انجام این کار داشتم؛ دلیل اول اینکه این ایده یک ابتکار جدید است و باید از ایده‌ها و ابتکارات جدید حمایت کرد. البته هر اید‌ه‌ای موفق نمی‌شود اما احتمال موفقیت این ایده زیاد است و من می‌خواهم در به موفقیت رسیدن این ایده سهیم باشم و دلیل دوم اینکه به خاطر جایزه 13 هزار دلاری که برای آن تعیین کرده‌اند به ایران آمده‌ام.

در پایان این نشست رییس فدراسیون شطرنج در پاسخ به این سوال که آیا در اجلاس فدراسیون جهانی اجرای این ایده را در مسابقات رسمی پیشنهاد می‌دهد یا نه؟ گفت: معمولا ایده‌های نو با اجرا و استمرار خود را اثبات می‌کنند. قطعا این ایده خوبی است اما باید در مسابقات متعدد دیگری به اجرا در آید و ما کم‌کم آن را در مسابقات قهرمانی جهان، مسابقات قاره‌ای و آسیایی جا می‌اندازیم که این موضوع نیاز به زمان دارد و باید راجع به آن بیشتر فکر شود.

 

منبع :ایسناارسال شده در مورخه : جمعه، 18 اسفند ماه، 1391 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 آقایان در استقلال جواب تلفن هم نمی‌دهند  [ چهارشنبه، 2 دي ماه، 1394 ] 268 مشاهده
 یودیت پولگار:چگونه رکورد فیشر را شکستم  [ جمعه، 20 بهمن ماه، 1391 ] 1502 مشاهده
 کاندیدای شوم از سرپرستی استعفا می‌دهم  [ شنبه، 7 شهريور ماه، 1394 ] 445 مشاهده
 رخ به رخ (7) با استاد سید حامد موسویان  [ جمعه، 10 مهر ماه، 1394 ] 479 مشاهده
 احسان قائم مقامي: ديگر وقت ندارم.  [ چهارشنبه، 11 خرداد ماه، 1390 ] 3977 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب