معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپاراتبا سلام خدمت همه دوستان

سوالات با رنگ مشکی وپاسخ سوالات با رنگ آبی درج می شود.

دانیال شاه میری

11- شما در خصوص کسب ریتینگ پاسخ داده اید ولی می خواستم در رابطه با کسب عناوینی چون استاد فیده توضیح دهید که باید چگونه اقدام نمود.

 

برای گرفتن نورم استاد فیده بازیکنان با جنسیت آقا زمانیکه به درجه بین المللی 2300 و بازیکنان خانم به درجه بین المللی 2100 برسند با درخواست کتبی فدراسیون متبوع از فدراسیون جهانی عنوان استاد فیده را کسب خواهند کرد. همچنین قهرمانان رده های سنی جهان و قاره نیز به صورت مستقیم به عنوان استادی فیده دست پیدا می کنند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت فیده مراجعه فرمائید.

http://ratings.fide.com/title_applications.phtml

http://ratings.fide.com/title_norms.phtml

 

سینا حلمی

12- مي‌خواستم بپرسم چنانچه بازيكني كه نوبت حركت با اوست تنها حركت قانوني‌اش آن پاسان باشد آيا مي‌تواند با استناد به اين كه گرفتن حين عبور يك حركت «اختياري» است از گرفتن پياده خودداري كرده و ادعاي پات كند؟ (اين مساله در يكي از مسابقاتي كه من شاهد آن بودم اتفاق افتاد و داور مسابقه راي به پات داد!)

 

آن پاسان یک حرکت اختیاری است اما زمانیکه حرکتهای دیگری وجود داشته باشند و اگر تنها حرکت قابل اجرا آن پاسان باشد بازیکن باید آن حرکت را انجام دهد.

 

حبیب نوبخت

13- سوال اول: در مسابقات جام جهانی 2012 بانوان دیده شد که برخی از بازیکنان لباس های با رنگ شاخص و تند می پوشیدند. آیا استفاده از لباس های با رنگ شاخص و تند (مثل سرخ)، که می تواند تمرکز حریف را به هم بزند مجاز است؟ و در صورت اعتراض حریف به داور، چه تصمیمی توسط داور اتخاذ می شود؟ مشابه این نیز در مسابقات بلتس قهرمانی جهان بانوان دیده شده است که بازیکنان لاک های ناخن با رنگ های نا متعارف استفاده می کنند که در بازی بلیتس می تواند تمرکز حریف را به هم بزند. و دیگر این که آیا استفاده از عینک آفتابی (برای عدم رویت چشم بازیکن توسط حریف)در حین بازی مجاز است؟

سوال دوم: در صورتی که قرار است در یک روز دو بازی با سیستم زمانی 90 دقیقه + 30 ثانیه/حرکت برگزار شود. و طبق آیین نامه بازی نخست ساعت 9 و بازی دوم ساعت 17 باشد. و یک یا چند بازی دور صبح، مدت خیلی زیادی مثل 5 ساعت و یا 6 ساعت طول بکشد، در این صورت آیا بازیکنانی که از استراحت کمتری برای بازی عصر برخوردار خواهند بود، می توانند از داور در خواست کنند که بازی دور عصر با ساعتی تاخیر آغاز شود؟ و چه تصمیمی توسط داور اتخاذ خواهد شد؟

 

در خصوص استفاده از رنگ هیچ گونه قانونی تدوین نشده است و بازیکنان در مورد استفاده از لباس با رنگهای مختلف آزاد می باشند. این مطلب درباره عینک هم به همین منوال است. اعتراض حریف در مورد این نوع مشکلات با تشخیص داور قابل بررسی است و اگر داور تشخیص دهد که بازیکن مقابل دارای کنشی است که موجب ناراحتی حریف می شود دستور لازم را صادر خواهد کرد.

ناگفته نگذارم که لاک و رنگ و عینک در تمام دنیا جزو مسائل پیش پا افتاده است.

2- یک بازیکن در طول یک روز 12 ساعت حد مجاز بازی دارد، بنابراین اگر تصور کنیم که هر بازی صبح و عصر 6 ساعت به درازا می کشد امری خارج از واقعیت است. در ضمن تمام بازیهای رسمی و حساس در دنیا روزانه فقط یک دور آن هم بعدازظهرها انجام می شود. همچنین در بازیهای سوئیسی یا دوره ای به طور کلی پیش بینی حضور بازیکن در زمان شروع بازی در آئین نامه موجود است و درخواست یک بازیکن برای تغییر در زمان شروع بازی قابل اجرا نمی باشد. هر چند در خصوص تأخیر بیش از حد مجاز هر بازیکن در زمان شروع بازی و در وضعیت اضطراری که برای داور مستدل باشد، داور می تواند تصمیم گیری نماید.

 

منبع : صفحه شطرنجارسال شده در مورخه : سه شنبه، 7 خرداد ماه، 1392 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

rook

مرتبط باموضوع :

 احکام جدید فیده صادر شد .  [ پنجشنبه، 7 اسفند ماه، 1393 ] 362 مشاهده
 و بازهم بلیتس بحث برانگیز  [ سه شنبه، 20 بهمن ماه، 1394 ] 248 مشاهده
 اختیارات سرداور تا کجاست؟  [ شنبه، 3 ارديبهشت ماه، 1390 ] 1022 مشاهده
 کلاس داوری درجه 3 آقایان آذربایجان غربي  [ چهارشنبه، 19 بهمن ماه، 1390 ] 767 مشاهده
 کلاس داوری درجه یک در تبریز  [ سه شنبه، 29 مرداد ماه، 1392 ] 392 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب