معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپارات

 

download

استاد سید کاظم مرتضوی که سالها تجربه در شرایط مختلف و همچنین سابقه ی سالها انتشار منظم ماهنامه شطرنج را در کارنامه ی پر افتخار خود دارد، در مقاله ای مبسوط، در سایت اختصاصی ماهنامه شطرنج، ضمن برشمردن معضلات فعلی جامعه شطرنج ایران، به ارائه راهکارهایی برای برون رفت از این بحران و بن بست حاصل از بحرانهای متعدد گذشته پرداخته است. ارائه این راهکار که می توان از آن به عنوان راه سوم نام برد فرصت مغتنم و مناسبی است که می تواند خانواده بزرگ شطرنج ایران را از بحرانی که ماهها و حتی سالها به آن گرفتار است، خارج کند. آیا این ارده در صاحب منصبان فدراسیون شطرنج و جبهه مقابل آنها وجود دارد؟….
بیشتر شطرنجبازان به دنیا از دریچه شطرنج نگاه می کنند. به این ترتیب دو رنگ سیاه و سفید برای آنها اهمیت ویژه ای دارد. از این روست که برخی فقط خانه های سفید را دوست دارند و برخی بازی در خانه های سیاهرنگ را ترجیح می دهند! اما شطرنجبازان وقتی به استادی می رسند که بتوانند همه صفحه شطرنج را ببینند آنچه مرا به نوشتن این سطور برانگیخت شرایط خاصی است که در چند ماهه اخیر شطرنج ما به آن دچار شده است.

1410680907.582443_579
از آمدن نیک بین به عنوان سرپرست فدراسیون شروع می کنیم. او سابقه طولانی در ورزش داشت. پس از مدتها شطرنجبازان و خانواده های آنها با مدیری پاسخگو در شطرنج رو به رو شدند. حسن خلق او، توجه به شطرنجبازان و بخصوص نگاه ویژه (ورزشکارانه) او به نوجوانان، شطرنجبازان و خانواده های آنها ستودنی بود. اما یکباره با اعلام برگزاری مجمع همه چیز شکل دیگری به خود گرفت. اجازه دهید به روند برگزاری مجمع، قانونی بودن یا غیرقانونی بودن آن و این که برخلاف رویه معمول که پس از انتخاب سرپرست، عرف این بود که رئیس قبلی حتی در انتخابات حضور نمی یافت کاری نداشته باشیم. و رسیدگی به آن را به مراجع قانونی وانهیم و…ما به وقایع از دریچه دیگری می نگریم. نخست اشاره ای داشته باشیم که برای ما شطرنج به عنوان عنصری ارزشمند با ابعاد گوناگون هنری، ورزشی و علمی مطرح است. برای ما شطرنج یک امر فردی نیست.

tm.aspx

به شطرنجبازان برجسته کشورمان از آغاز فعالیت فدراسیون شطرنج حدود هفتاد سال پیش به این طرف نگاه کنید:
نخبگان بزرگی چون استاد والامقام و شخصیتی اسطوره ای چون مرحوم یوسف صفوت، و دانشمندان بزرگی چون مرحوم دکترکیخسروکهیایی، مهندس لاله زاریان، مهندس زعفرانیان، استاد مرتضی حمصیان (از برجسته ترین مسئولان خوشنام بانکی کشور)، استاد ممتاز دانشگاه مرحوم دکتر عصار، مرحوم سرهنگ پاکدامن، مرحوم استاد سالور و… از نسل اولی ها و بزرگانی چون استاد هرندی (عضو هیئت علمی دانشگاه معتبر شریف)، مهندس سوادکوهی، استاد شریف ،دکتر ملاحی،… و استادان بزرگ ارزنده حال حاضر چون الشن مرادی، احسان قائم مقامی (هر دو دانشجوی دوره دکترا!) مهندس سیدجواد علوی (فوق لیسانس عمران) استاد بزرگ بانوان شادی پریدر (دانشجوی دکترا) و صدها شطرنجاز مطرح دیگر که در ردیف نخبگان علمی و مدیریتی هستند…
به همین دلیل معتقدیم که وقتی درباره شطرنج می نویسیم باید به این نکات توجه خاص داشته باشیم. دوستان بزرگوار! امروز شطرنج ما در مقطع بسیار حساسی است. برای اولین بار در تاریخ این رشته ورزشی – علمی بسیار مهم، ما در جهان صاحب عناوینی دور از انتظار شده ایم. قرار گرفتن محمد امین طباطبایی در صدر شطرنجبازان زیر ۱۴ سال جهان پس از کسب ۳ مدال طلای او در مسابقات آسیایی،قرار گرفتن سارا خادم در رده پنجم برترین دختران جهان در کنار موفقیت های بزرگ دیگر نوجوانان پرافتخار و مایه غرور نباید خدشه دار شود.همچنان که حقوق شطرنجبازان نباید پایمال شود…پیام انتخابات روشن بود نزدیک نیمی از روسای هیأتهای شطرنج از وضعیت قبلی ابراز نارضایتی کردند و شاید اگر برخی ملاحظات مربوط به اردوی رقیب برای برخی دیگر از روسای هیأتها مطرح نبود امروز ما شاهد شرایط دیگری بودیم. به هرحال ظاهرا پیام همین عزیزان و موج اعتراضات و نارضایتیها دیده و شنیده شده است. و با بالااجبار فهمانده شده است.

images
انتخاب افراد ارزشمندی چون استاد تومانیان با سوابق طولانی در شطرنج در ابعاد فنی – علمی و هدهدی در بعد اجرایی را یک سویه نبینیم. این دو به عنوان مشاور یا مسئولان کمیته های بی تأثیر انتخاب نشده اند. حساسترین کمیته های فدراسیون به آنها سپرده شده و… نکته ای که بیش از حد مورد اعتراض است: انتخاب امیرحسینی به عنوان قائم مقام رئیس است. من هم (مثل شما) ترجیح می دادم تا کسانی چون استاد حمصیان، یا مهندس طباطبایی یا از میان روسای فعال هیئتها کسانی همچون حسین گلشنی و… به این مهم گمارده شوند، اما به هر حال ذکر این که او تنها از فدراسیون ورزشهای زورخانه ای آمده است (که فی نفسه هیچ ایرادی ندارد اگر کار بلد باشد) و شطرنج را با میل و کباده کاری نیست، یک سویه نگری است.- دیدن خانه های یک رنگ!

behbahanchess-35
دوستان، او سوابق بسیار مهمتری از جمله دبیرکلی کمیته المپیک را در کارنامه دارد (این که در آن سمتها چقدر موفق بوده؟ نمی دانم) اما یک نکته روشن است، ارتباط خوبی با مدیران ورزشی کشور دارد و هنر تبلیغات را بلد است. امروز ما نیازمند کسی مثل او هستیم تا شطرنج در جامعه هرچه بیشتر مطرح شود.(البته ایشان نیز بهتر است فردی باآشنائی کامل به شطرنج ،صدالبته خارج از کادر قبلی فدراسیون را به عنوان مشاور انتخاب کند…)راستی آیا شما از این شیوه اگر نه بی رنگ که بسیار کمرنگ انعکاس این همه موفقیتهای تاریخی شطرنجبازان کشورمان راضی هستید؟ آیا سزاوار است تا این همه موفقیتهای بزرگ تقریبا نادیده گرفته شود و در یکی دو نشست با برخی از مسئولان خلاصه شود؟(هنوز وزیر محترم و قانون مدار و دانشگاهی ورزش با این چهره های پر افتخار دیدار نداشته است) اگر پیام شما یا بهتر بگویم فریادتان از عدم رضایت از وضعیت قبلی به گوش مسئولان رسیده است – اگر آن طور که می گویند، وزارت ورزش امیرحسینی را به کامبوزیا تحمیل کرده است – آیا نمی توان با او گفتگو کرد مسائل خود را مطرح نمود و…

imagesخه0
شما حتما رنجنامه پدر آرین غلامی را که دل آدم را به درد می آورد رادیده اید؟ناله های پدر نونهال پر افتخار شطرنج کشورمان مطهره اسدی را شنیده اید؟داستان درد آور قهرمان پیشکسوتان شطرنج کشورتراب مارالانی را خوانده اید؟ من هم دغدغه این عزیزان را دارم ،اما فکر می کنم می توان به تومانیان و هدهدی اعتماد کرد، آنها کسانی نیستند که با آبرو و حیثیت خود بازی کنند و نیازی به این کار ندارند.انها درد پدر آرین و مطهره و تبعیض ناموجه در حق آقا تراب را لمس می کنند و مطمئن هستم آنها را قربانی منافع خود نمی کنند. نسیم تغییر حس می شود. آرزوی من شیفته شطرنج و کسی که زندگی اش را وقف گسترش و اعتلای این رشته شریف و دوست داشتنی کرده است، در آن است که به جای طوفان که می تواند ویرانگر هم باشد، وزش نسیم با آرامش و ظرافت همه چیز را تغییر دهد و به جای سیل بنیان کن باران پرطراوت همه چیز را بشوید و… شطرنج ما بتواند در فضایی پاک و آسمانی آبی راه رشد و تکامل را بپوید. من سالها است که باید لباس بازنشتگی بپوشم، اما در سالهای اخیر به رغم تمایلم به پرداختن به کارهای ناتمام تحقیقی و رسیدگی به چاپ انبوه نوشته ها و ترجمه هایم به ناچار در برخی مسائل دست و پاگیر درگیر شده ام. امروز تصمیم قطعی دارم که تمام وقت خود را به این امور بپردازم. دست همه شما دل نگرانهای آینده شطرنج را می بوسم و ایمان دارم که آینده بهتری در سایه تفاهم و همدلی در انتظار شطرنج ما است. پیروز باشید!

 

سایت شطرنجبازارسال شده در مورخه : يكشنبه، 21 دي ماه، 1393 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 مصاحبۀ روبوفریون با جاش ویتزکین  [ پنجشنبه، 7 ارديبهشت ماه، 1391 ] 932 مشاهده
 رقابت های شطرنج انفرادی قهرمانی آسیا؛  [ سه شنبه، 31 ارديبهشت ماه، 1392 ] 511 مشاهده
 جدیدترین مصاحبه کامبوزیا :  [ شنبه، 23 فروردين ماه، 1393 ] 522 مشاهده
 آقایان در استقلال جواب تلفن هم نمی‌دهند  [ چهارشنبه، 2 دي ماه، 1394 ] 268 مشاهده
 گفت‌وگو با جوانترین استاد بزرگ شطرنج کشور  [ سه شنبه، 13 مهر ماه، 1389 ] 1207 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب