معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپارات

سایت شطرنج رختیم ملی شطرنج کشورمان در المپیاد جهانی 2010 با درخشش "همایون توفیقی" به بهترین عملکرد تاریخ خود دست یافت. همایون توفیقی چه در بخش انفرادی و چه در بخش تیمی افتخارات بسیاری برای شطرنج ایران به ارمغان آورده است. با استاد بزرگ جوان گیلانی کشورمان که در کسب اکثر عناوین ارزشمند تیمی تاریخ شطرنج ایران سهیم بوده رخ به رخ شدیم تا از وضعیت کنونی وی و برنامه های آینده اش بدانیم.


آقای توفیقی عزیز، سلام، از این که دعوت ما را پذیرفتید، ممنونیم.

سلام، خواهش می کنم، در خدمت شما و مخاطبان گرامی تان هستم.
 
شما یکی از بهترین شطرنج بازان و امتیازآورترین بازیکنان تیم ملی ما در سال های اخیر بوده اید و در اکثر افتخارات تیمی شطرنج کشورمان نیز سهیم بوده اید، اما اخیراً شما را بسیار کم در مسابقات می بینیم. علت چیست؟

همانطور که می دانید زیاد بازی نمی کنم. بیشتر وقتم صرف مربی گری و برگزاری اردوهای آموزشی در شهرهای مختلف کشور می شود. متاسفانه شرایط به گونه ای شده که امکانش نیست که یک  شطرنج باز حرفه ای فقط به بازی کردن فکر کند. بازی کردن حتی برای استادان بزرگ هم هزینه بر شده و اغلب برگزارکنندگان نیز امکانات چندان مناسبی ارائه نمی کنند.برای همین تصمیم گرفته ام کمی دور تر باشم. ضمن این که قصد دارم تحصیلاتم را مقطع کارشناسی ارشد (تربیت بدنی) ادامه دهم.
 

سایت شطرنج رخ

 

آیا این ترجیح تان است؟ به مربی گری بیش از بازیکنی علاقه دارید یا موضوع چیز دیگری است؟

خیر، این ترجیحم نیست. نه تنها من، بلکه تا جایی که اطلاع دارم اکثر بازیکنان حرفه ای کشورمان و اغلب ملی پوشان نیز در حال تدریس هستند.


در مسابقات قهرمانی کشور امسال که حضور می یابید؟

به احتمال 99% خیر!


چرا؟

کلاً انگیزه هایم بسیار کم رنگ شده است. البته این مشکل من ریشه در سال های گذشته دارد. شما فکر کنید در عنفوان جوانی بعد از کسب سومین نورم استاد بزرگی ات در المپیاد و عبور از مرز 2500 بجای پاداش با یک جایزه خاص مواجه شوی: محرومیت!! 

زندگی شطرنجی من به دو بخش تقسیم می شود، پیش از آن اتفاق و پس از آن اتفاق
 

سایت شطرنج رخ

 

یعنی حتی مطالعه و تمرین هم ندارید؟

خیر، تمرین و مطالعه هم ندارم. حتی روزی 10 دقیقه! البته بعضی از روزها بازی های روز را دنبال می کنم. البته از سایت شما!

 

سایت شطرنج رخ

سایت شطرنج رخ

 

سایت شطرنج رخ

سایت شطرنج رخ
 

ما را بسیار غافلگیر کردید، اما اجازه بدهید نظرتان را در مورد برخی مسائل بدانیم. مثلاً فینال قهرمانی کشور دوره ای شده است، نظرتان چیست؟ فکر می کنید این موضوع بتواند باعث احیای آن شود؟

دوره ای بهتر است یا سوئیسی؟ خب، پاسخ من قطعاً دوره ای است. فینال کشور باید با کلاس و با حضور بهترین ها برگزار شود چون می خواهیم قوی ترین بازیکنان به تیم ملی راه پیدا کنند. فاکتور شانس و اقبال در جداول سوئیسی خیلی تاثیرگذار بود. خود من در یک سال علی رغم این که از بازی ها و نتایجم اصلاً راضی نبودم به راحتی تیم ملی شدم. هم در فینال دوره ای و هم در فینال سوئیسی حضور داشته ام اما رقابت در جدول دوره ای به مراتب برایم دشوارتر از جدول سوئیسی بود.

این که فینال در بالاترین سطح برگزار نمی شود در وهله اول مقصرش فدراسیون است که اجازه داده از اعتبار این مسابقات کاسته شود. فینال قهرمانی کشوری که حتی جایزه هم ندارد و در بهترین حالت شبیه یک اوپن داخلی است!

 

سایت شطرنج رخ
توفیقی سابقه کسب چندین مدال رنگارنگ از مسابقات شطرنج قهرمانی نوجوانان قاره آسیا را نیز دارد

 
سایت شطرنج رخ
او در آخرین سال حضورش در این مسابقات، طلایی قاطع در رده 18 سال رقابت ها کسب نمود


صحبت از تیم ملی شد، ماجرای حذف و اضافه ی عجیب سال گذشته تان از تیم ملی چه بود؟

متاسفانه در بسیاری از مواقع به نظر می رسید که تیم از قبل مشخص شده است و معیار مشخصی برای انتخاب بازیکن وجود ندارد. کاملاً سلیقه ای! بله، یک بار از تیم A خطم زدند. حتی در کمال ناباوری از تیم B نیز، این در حالی بود در این سال ها اغلب در تیم ملی خوب بازی کرده ام و یا امتیازآورترین یا جزو امتیاورترین ها بوده ام. اما پس از صحبت با رئیس وقت فدراسیون وضعیت کاملاً دگرگون شد! دلیلش را به من گفتند که بازیکن نباید با فدراسیون مشکل داشته باشد. خلاصه این که اول به تیم B و یک هفته بعد به تیم A راه یافتم و حتی به المپیاد جهانی نیز اعزام شدم.
 

سایت شطرنج رخ


متاسفانه در فدراسیون قبلی ارتباطات حرف اول را می زد. شما می گویید چرا انگیزه هایت را از دست داده ای؟ یک مورد دیگر می گویم. برای شکستن رکورد بازی های همزمان جهان اعلام آمادگی کردم. اسپانسر و حامی مالی را نیز خودم آوردم وجای هیچ بهانه ای هم نبود. فکر می کنید چه شد؟ فدراسیون موافقت نکرد!! چرا؟ چون ظاهراً فقط فرد یا عده ای خاصی می توانند از این گونه فعالیت ها داشته باشند ... چندی بعد یک نفر دیگر با همکاری فدراسیون مشابه همان رویداد را برگزار کرد.

فردی تمامی امور را تحت کنترل خودش دارد!!؟

کلاً برخوردهای بد زیادی با ما شده که تا به حال در جایی نگفته ایم. اجازه بدهید یک خاطره برایتان تعریف کنم. عضو تیم ملی بودم و در مسابقات آسیایی در حالی که نتایج خوبی کسب کرده بودم، وسط مسابقه چمدانم را آوردند!! و گفتند باید بگردید. بلیط شما این گونه است که باید با تیم گلف برگردید!! خداحافظ!!!


رمز موفقیت شما در مسابقات تیمی چیست؟ در مسابقات تیمی شما را بسیار با انگیزه تر می بینیم.

بله، خودم هم این موضوع را متوجه شده ام. در مسابقات تیمی و لیگ اغلب عملکرد خوبی دارم. کلاً تیمم برایم بسیار مهم است و آن جا موفقیت تیم است که برایم انگیزه می شود. مثل «برخی» از بازنده شدن هم تیمی هایم برای بهتر چشم آمدن عملکردم و یا به چشم نیامدن عملکرد نامطلوبم خوشحال نمی شوم.

 

سایت شطرنج رخ


اوضاع لیگ چگونه است؟

امسال در استقلال بازی می کنم. فدراسیون امسال تا اینجای کار در لیگ خوب کار کرده است. البته موقعی می توانم اظهارنظر دقیقی کنم که مطمئن شوم تیم ها به قراردادهایشان در قبال بازیکنان متعهد باشند و حضور آن ها صرفاً یک حرکت نمایشی نباشد.
 

سایت شطرنج رخ


شما خودتان می دانید که در سال های اخیر چند تیم – حتی آنهایی که قهرمان شدند – به تعهداتشان در مقابل بازیکنان عمل نکردند. نکته ای همواره ذهنم را به خودش مشغول می کند این است چرا فدراسیون اجازه می داد تیمی که سال گذشته به تعهداتش عمل نکرده، سال دیگر دوباره وارد شود.

به هر حال امیدوارم امسال لیگ خوبی داشته باشیم.
 

سایت شطرنج رخ


نظرتان راجع به اعزام مستقیم 5 نفر برتر به مسابقات المپیاد جهانی چیست؟

طی این سال ها اغلب 1 نفر – حتی گاهی 2 نفر – به عنوان پدیده به تیم ملی راه پیدا کرده اند. اگر نتیجه مهم باشد اعزام قوی ترین و با تجربه ترین ها شاید ایده ی بهتری باشد. به نظر من باید اردوی 7 نفره تیم ملی تشکیل شود. 5 نفر اول قهرمانی کشور به اضافه ی دو نفر منتخب که توسط معیارهای کارشناسی خاص تعیین شوند. اما به دو نفری که در نهایت از تیم خط می خورند باید امکانات معقولی داده شود که انگیزه هایشان کشته نشود. مثلاً بازیکنان خط خورده را به یکی دو مسابقه برون مرزی اعزام کنند.
 

سایت شطرنج رخ


ایده ی دیگر این است که آینده نگری کنیم و فقط جوان تر ها را به المپیاد جهانی بفرستیم. خود من وقتی برای اولین بار در این مسابقات بازی کردم تجربه ی بسیار جالب و ارزشمندی برایم بود. اگر جوان تر ها را بفرستیم خیلی هم ریسک نکرده ایم. به نظر من شصتم با هفتادم خیلی تفاوتی ندارد.

حتی در المپیاد جهانی 2010 خانتی مانسیسک در رده بیست و نهم قرار گرفتیم که بهترین عملکرد تاریخ تیم ملی در المپیادهای جهانی بود. خب، چه اتفاق خاصی باید می افتاد؟ بیست و نهم شدیم و تمام شد و رفت.
 

سایت شطرنج رخ


نظرتان راجع به آقای لاندا چیست؟ شما در تیم ملی زیر نظر مربیان مختلفی بوده اید، کدامشان بهتر بود؟

آقای نایجل شورت روی نتیجه تیم تعصب خاصی داشت. آقای لاندا در مقام سرمربی نه شخصیت کاریزماتیکی و نه بار علمی بالایی داشت. تازه اواخر هم که یا نمی گفت یا خیلی کم می گفت. کلاً به نظرم ایشان مربی حرفه ای نبودند.

 

سایت شطرنج رخ
استاد بزرگ نایجل شورت که مدتی سرمربی گری تیم ملی شطرنج کشورمان را بر عهده داشت


الگوی شطرنجی ات؟ بهترین شطرنج باز تاریخ؟

الگویم "بابی فیشر" است. "گری کاسپاروف" را اسطوره ی تاریخ شطرنج می دانم حتی بالاتر از مگنوس کارلسن!

در بین استادان در قید حیات نیز سبک "آناند" را می پسندم.


هنوز هم در پلی چس بازی می کنی؟

قبلاً مشتری ثابت پلی چس و حتی مدتی با درجه 3300 صدرنشین بودم. جدیداً خیلی کم بازی می کنم و اگر هم بازی کنم بیشتر تفریحی است تا حرفه ای ... به هر حال هیچ شطرنج باز حرفه ای نمی تواند کاملاً از شطرنج فاصله بگیرد.


فکر نمی کنی بعد از این که استاد بزرگ شدی انگیزه هایت برای ادامه روند رو به رشدت کم شد؟

خیر، خوب می دانستم که قدم بعد از استاد بزرگی، 2600 شدن است. متاسفانه من در اوج آمادگی در 20 سالگی با محرومیت مواجه شدم که اعتماد به نفسم را به کلی دگرگون کرد. صحبت از دو سه ماه نبود. سه سال!! نمی توانید تصور کنید که خود همین کلمه ی سه سال، چقدر بار سنگین روانی دارد.

 

سایت شطرنج رخ

سایت شطرنج رخ

 

تفریح مورد علاقه ات؟

فوتبال! هر وقت فرصتی پیش بیاید با دوستان فوتبال بازی می کنیم.

بله، به خوبی فوتبال شما را به یاد دارم. یاد مسابقه فوتبال
نیمه نهایی 1387 به خیر!
پیشنهادت راجع به آماده سازی بازیکنان؟

برای برگزاری اردو حتماً نیاز به مربی نیست. خیلی خوب است که بازیکنان دونفره و حتی بهتر به صورت گروهی و تیمی کار کنند. برای این کار جدا از فرهنگ سازی باید مقدماتش هم فراهم شود. چینی ها با همین روش قهرمان جهان شدند و می شوند. البته در ایران که هیچ، فعلاً در همین گیلان هم این کار غیر ممکن به نظر می رسد.


اگر در پایان صحبتی دارید، بفرمایید.

می خواهم از فدراسیون جدید تشکر کنم. فعلاً حداقل استارت خوبی در لیگ برتر داشته ایم و همین موضوع حداقل از لحاظ انگیزشی باعث شده بسیاری به گود برگردند. بازهم امیدوارم که این شروع خوب پایان خوبی هم داشته باشد. پیشنهاد می کنم که فدراسیون روی جوان تر ها سرمایه گذاری کند. الان نوجوانان و جوانان خوبی داریم که روند رو به رشد خوبی را طی می کنند. با حمایت از این ها می توانیم در آینده ای نه چندان دور حداقل چندین استاد بزرگ 2600+ داشته باشیم. حمایت و تکریم پیشکسوتان هم فرهنگ خوبی است که متاسفانه در کشورمان بیشتر در حد حرف باقی می ماند اما رعایت این نکته ی مهم، حداقلش دورنمای خوبی برای جوان تر ها ترسیم می کند.

 

سایت شطرنج رخ

سایت شطرنج رخ


می خواهم با گفتن بهترین خاطره ی شطرنجی ات مصاحبه را تمام کنیم.

بهترین خاطره شطرنجی من بازی ام با "اوگنی توماشفسکی" (قهرمان سابق اروپا و روسیه) اولین حریف 2700+ ام در المپیاد جهانی 2010 بود. بعد از ساختن دژ در آخر بازی و تساوی دیدار، یادم هست که خیلی خوشحال بودم. همچنین کسب اولین مدال زیر 18 سال نوجوانان آسیا در ازبکستان خیلی به من چسبید.
 

سایت شطرنج رخ


از این که وقت خود را به ما دادید از شما متشکرم. برای آرزوی توفیق و بهروزی داریم.

من هم از شما متشکرم. هرشب به آچمز سر می زنم و نه تنها از مخاطبان بلکه از طرفداران سایت شما هستم. برای جنابعالی و همکارانتان صمیمانه آرزوی موفقیت می کنم.پ

آچمزارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 15 مرداد ماه، 1394 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 مصاحبه با مگنوس کارلسن  [ يكشنبه، 14 مهر ماه، 1392 ] 667 مشاهده
 کاسپاروف :دیگر به روسیه باز نمی گردم!  [ جمعه، 17 خرداد ماه، 1392 ] 842 مشاهده
 مدیر تیم های ملی نوجوانان و جونان  [ شنبه، 11 ارديبهشت ماه، 1395 ] 222 مشاهده
 اعتراض افشارزاده به كامبوزيا  [ شنبه، 22 تير ماه، 1392 ] 625 مشاهده
 رییس فدراسیون: امضای نامه خودجوش بود  [ سه شنبه، 12 دي ماه، 1391 ] 827 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب