معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپارات


 

 

تلاش برای ورود شطرنج به مهدهای کودک و مدارس/ مستعد قرارگیری در بین 5 استان برتر شطرنج هستیم

رئیس هیأت شطرنج همدان از تلاش برای ورود شطرنج به مهدهای کودک و مدارس خبر داد و گفت: همدان مستعد قرارگیری در بین 5 استان برتر شطرنج است.

  

به گزارضش خبرگزاری فارس،رئیس هیأت شطرنج همدان به همراه مسئول امور بانوان، مسئول کمیته مسابقات و مسئول کمیته آموزش و مربیان این هیأت با حضور در دفتر خبرگزاری فارس گزارش عملکرد سال گذشته این هیأت و برنامه‌هایی که در سال جاری دنبال خواهد شد را ارائه کردند که بخش اعظمی از این مصاحبه را مشاهده می کنید.

احمد علی‌بابایی با اشاره به شاخص‎های رشته شطرنج اظهار کرد: این رشته ورزشی ضمن تقویت قدرت تعقل و تفکر افراد، ایجاد اعتماد به نفس و افزایش صبر و تحمل، قدرت «نه گفتن» را افزایش می‌دهد.

وی ارتقای قدرت تصمیم‌گیری و استقلال فکر و عمل را از دیگر ویژگی‎های این رشته ورزشی دانست و افزود: این رشته آرام ورزشی در بطن خود، تلاش به منظور دستیابی به اهداف بالا را به افراد می‌آموزد.

علی‌بابایی که معتقد است جوامع امروز و کشور ما با افت تفکر مواجه است، گفت: این وضعیت جامعه را با مشکلات بسیاری مواجه می‌کند که باید با کارهای زیربنایی و بهره‌گیری از ورزش‌های فکری این خلأ را حل کرد.

رئیس هیأت شطرنج استان همدان ادامه داد: در همین راستا رشته ورزشی شطرنج با ویژگی تعقل‌گرای خود باید از سنین پایین در بین افراد ترویج شده و در کشور نهادینه شود.

علی‎بابایی با بیان اینکه امیدواریم با بها دادن به شطرنج و فراخواندن افراد به تفکر بیشتر به صاحبان اندیشه توجه کنیم، با گریزی به فعالیت‎های صورت گرفته طی دو سال و نیم مسئولیتش در هیأت شطرنج استان گفت: در این مدت در حد توان هیأت را از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تجهیز کردیم.

وی به فعالیت‌های زیرساختی مجموعه شطرنج اشاره کرد و ادامه داد: ابتدا باید باور عمومی دست‌اندرکاران کشور توجه به شطرنج و نهادینه کردن آن باشد و در این خصوص حمایت‌های لازم نیز صورت گیرد تا سرمایه‎گذاران به این رشته توجه کنند.

رئیس هیأت شطرنج همدان با بیان اینکه شطرنج به دلیل عدم تحرک و هیجان اسپانسر ندارد، افزود: با توجه به ویژگی‌های فکری این ورزش باید حمایت‌های کلان از آن صورت گیرد.

 

 

*شطرنج وارد مهد‌های کودک شود 

علی‌بابایی خواستار ورود شطرنج به مهد‌های کودک استان شد و گفت: مهد‌ها در فصل سرما کودکان را در کلاس‌ها با وسایل بازی سرگرم می‌کنند که می‌توان با آموزش شطرنج در این سنین اوقات خوشی را برای کودکان فراهم کرد.

این مسئول با اشاره به ایجاد ساعت شطرنج در مدارس ‌افزود: فدراسیون به دنبال ایجاد برنامه ساعت شطرنج در مدارس است و این برنامه در سال جاری جدی‌تر دنبال خواهد شد.

وی در خصوص جایگاه شطرنج در دانشگاه‌ها نیز یادآور شد: دانشگاه‌ها باید به طور مداوم در مسابقات کشوری و المپیاد‌ها حضور داشته باشند و رشته شطرنج نیز در دانشگا‌ها ایجاد شود.

علی‌بابایی در بخش دیگری از سخنانش ورود به رشته ورزشی شطرنج را در ابتدای امر کم‎هزینه دانست و ادامه داد: البته این رشته در ابعاد قهرمانی به دلیل استفاده از آموزش‌ها،‌ مربی شخصی، بهره‌گیری از سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‎افزاری و حضور در مسابقات متعدد نیاز به هزینه دارد.

وی با بیان اینکه کسب امتیاز نیاز به شرکت در مسابقات متعدد دارد، ادامه داد: حفظ ریتینگ سخت است و برترین‌های کشور در تورنمنت‌های مختلف حضور دارند.

این مسئول در ادامه استان همدان را دارای ظرفیت و استعداد‌های بسیار در شطرنج دانست و تصریح کرد: جوانان مستعدی در این رشته ورزشی داریم که باید فضای رشد و شکوفایی آنها فراهم شود.

وی به تغییر رویکرد‌های هیأت شطرنج استان در دو سال اخیر اشاره کرد و افزود: شطرنجی‌ها به عنوان باسواد‌ترین افراد جامعه از هوش،‌ خلاقیت و قدرت فکری بالایی برخوردارند.

رئیس هیأت شطرنج همدان تصریح کرد: شطرنج تنها رشته ورزشی است که آقایان و بانوان همزمان می‌توانند در مسابقات حضور داشته باشند.

علی‌بابایی وضعیت داوری و مربیگری شطرنج استان را نسبت به سایر استان‌ها خوب دانست و گفت: در استان از وجود یک مربی درجه یک، دو مربی درجه 2 و دو مربی درجه 3 برخورداریم و بالغ بر 50 مربی فعال در استان فعالیت می‌کنند و یک دوره مربیگری جدید نیز سال گذشته با حضور 22 شرکت‌کننده برگزار شد.

وی به عضویت دو نفر از شطرنجی‌های استان در کمیته مربیان فدراسیون و کمیته آموزش فدراسیون اشاره کرد و یادآور شد: با داشتن این دو جایگاه در فدراسیون می‌توان گفت شطرنج استان وضعیت خوبی در فدراسیون دارد.

این مسئول با اشاره به برخی برنامه‌های پیشنهادی امسال، اظهار کرد: درخواست برگزاری آموزش مربیان و ارتقای رتبه به درجه دو را داشتیم که این دوره در تیرماه برگزار خواهد شد و یک دوره ارتقای داوری نیز در استان برگزار می‌کنیم.

علی‌بابایی ادامه داد: هم‌اکنون یک داور بین‌المللی و دو داور ملی در استان داریم و به احتمال زیاد امسال یک داور بین‌المللی نیز از استان معرفی کرده و تلاش می‌کنیم در برگزاری مسابقات حتی مسابقات اوپن ابن سینا نیز از داوران بومی استفاده کنیم.

 

 

*اجرای تقویم ورزشی جزء اولویت‌های هیأت شطرنج 

وی اجرای تقویم ورزشی 95 را جزء اولویت‌های کاری هیأت شطرنج برشمرد و تصریح کرد: با وجود عدم ارائه برنامه شهرستان‌ها هر سال قبل از ایام پایانی سال تقویم ورزشی هیأت را به فدراسیون و اداره‌کل ورزش و جوانان ارائه می‌کنیم.

علی‌بابایی تأکید کرد: سال گذشته موفق به انجام صددرصد تعهدات خود در تقویم ورزشی شدیم و امسال نیز تلاش می‌کنیم حداقل 80 درصد تقویم ورزشی را انجام دهیم، چراکه اجرای تقویم ورزشی برای هیأت شطرنج حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه سعی بر فعال کردن هیأت‌های شهرستانی داریم،‌ گفت: تقریباً تمام شهرستان‌های استان فعال هستند، کبودراهنگ و رزن نیز منتظر معرفی مسئول هستند تا فعالیت‌های خود را به طور رسمی آغاز کنند و به دنبال انتصاب مسئولانی هستیم که بتوانند حمایت‌هایی را در این بخش جذب کنند. 

رئیس هیأت شطرنج استان همدان یادآور شد: در صورتی که دستگاه‌ها برای برگزاری مسابقات کشوری بخش مرتبط نیز رجوع کنند آمادگی میزبانی مسابقات آن بخش‌ها را نیز داریم که در این خصوص رایزنی‌هایی را با سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت داشتیم و به احتمال زیاد مسابقات کشوری را در این حوزه میزبانی کنیم.

 

 

*ارائه آموزش رایگان شطرنج به خبرنگاران 

وی خواستار استفاده دستگاه‌ها از فرصت‌های پیش آمده شد و اضافه کرد: آماده ارائه آموزش رایگان شطرنج به خبرنگاران نیز هستیم.

علی‌بابایی تعامل با سایر دستگاه‌های استان را لازمه توسعه شطرنج در استان دانست و افزود: تعامل با دستگاه‌ها در برنامه هیأت شطرنج است و شهرداری‌ها نیز می‌توانند در این حوزه ورود کنند، چراکه برنامه‌سازی برای اوقات فراغت افراد تنها وظیفه اداره ورزش و جوانان نیست، بلکه سایر دستگاه‌ها نیز می‌توانند اثرگذار باشند.

وی برخی فضا‌ها را مناسب در ایجاد کانون‌های شطرنج دانست و ادامه داد: شهرداری می‌تواند در این خصوص بسیار کمک‌رسان باشد، به طوری که تأمین امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به عهده هیأت شطرنج بوده و تأمین فضا و مکان به عهده شهرداری باشد.

رئیس هیأت شطرنج همدان به تعامل خوب این هیأت با آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش سال گذشته رشته ورزشی شطرنج را در المپیاد ورزشی دانش‌آموزان گنجاند.

علی‌بابایی پیگیری برگزاری دوره‌های آموزشی شطرنج را از دیگر برنامه‌های هیأت در سال جاری برشمرد و خاطرنشان کرد: در صورت تأمین اعتبار از مربیان مطرح ملی در این دوره‌ها استفاده می‌کنیم، البته می‌دانیم که اعتبارات در ورزش فوق‌العاده کم است، در صورتی که اعتبارات باید به رشته‌هایی اختصاص یابد که جایگاه بین‌المللی دارند.

 

 

*رایزنی با استانداری برای تأمین بخشی از اعتبارات مسابقات اوپن ابن سینا

وی با بیان اینکه امسال درخواست کمک و اختصاص اعتبار از استاندار داشتیم، یادآور شد: دو دوره مسابقات اوپن ابن سینا را با موفقیت برگزار کردیم که برای برگزاری هر چه بهتر این مسابقات در سال جاری مکاتباتی را با استاندار داشتیم، زیرا در برگزاری این تورنمنت بین‌المللی باید استانداری،‌ فرمانداری و دستگاه‌های اجرایی استان حضور داشته باشند.

رئیس هیأت شطرنج همدان خاطرنشان کرد: در ارائه جوایز این مسابقات در نظر داریم از صنایع دستی استان استفاده کنیم.

علی‌بابایی حضور در تورنمنت‌های داخلی و خارجی را از دیگر برنامه‌های هیأت در سال جاری برشمرد و اظهار کرد: در صورت عدم حضور در مسابقات، شطرنج تحلیل می‌رود و به منظور جلوگیری از این امر اجرای برنامه حضور در تورنمنت‌ها را‌ در نظر داریم.

وی با تأکید بر اینکه امسال باید در لیگ برتر حضور داشته باشیم، اضافه کرد: فدراسیون تقسیم‌بندی استان‌ها را در دستور کار دارد که در صورت قرار گرفتن در استان‌های درجه سه،‌ امکانات به استان اختصاص می‌یابد و در صورت قرار گرفتن در استان‌های درجه یک میزبانی مسابقات را خواهیم داشت.

علی‎‌بابایی با بیان اینکه استان همدان در رده‌بندی به عنوان یکی از استان‌های درجه یک قرار خواهد گرفت، افزود: البته این از افتخارات هیأت شطرنج استان است و حتی احسان قائم‌مقامی نیز همدان را جزء پنج استان فعال و برتر در شطرنج معرفی کرده است، لذا باید تلاش کنیم شطرنج را در استان همگانی کنیم.

رئیس هیأت شطرنج همدان خاطرنشان کرد: یک درصد اعتبارات دستگاه‌های اجرایی به ورزش اختصاص دارد که اگر دستگاه‌ها خوب ساماندهی کنند این مبلغ رقم خوبی در ورزش خواهد بود؛ این در حالی است که سال گذشته تنها با چند دستگاه تعامل داشتیم که اگر این موضوع در سایر دستگاه‌ها استمرار یابد خلأ تفکر در جامعه پر می‌شود.

علی‌بابایی با بیان اینکه با حضور قائم‌مقامی سطح کیفی و کمی شطرنج در استان افزایش یافت و افزایش اعتماد به نفس در شطرنج‌بازان را به دنبال داشت، افزود: بعد از آن شاهد جایگزینی بازیکنان جدید در رده بهترین‌های استان بودیم.

 

وی با ابراز علاقه به اجرای مسابقات چلنج ادامه داد: برگزاری مسابقات «سنجش قدرت» با حضور علاقه‌مندان در هر فصل، مسابقات استانی و یا کشوری در هر فصل به صورت یک‌روزه، مسابقات منطقه‌ای در صورت همراهی استان‌های همجوار و توجه به مدارس شطرنج در استان نیز در دستور کار است.

رئیس هیأت شطرنج همدان افزود: در نظر داریم طی رایزنی با برخی باشگاه‌های استان همچون باشگاه پاس و الوند شطرنج را در ورزش‌های این باشگاه‌ها قرار دهیم، البته تالار وحدت از این طرح استقبال کرده و دو سال پیاپی در مسابقات حضور دارد، به همین منظور در نظر داریم مدرسه شطرنج را در تالار وحدت راه‌اندازی کنیم.

علی‌بابایی با اشاره به وجود سه مدرسه غیررسمی شطرنج در استان گفت: این مدارس می‌توانند به طور رسمی مجوز دریافت کرده و به صورت شناسنامه‌دار فعالیت کنند که این امر نیازمند سرمایه است.

وی با بیان اینکه البته فعالیت بدون مجوز این مدارس نیز مشکلی ندارد، افزود: هرچند معتقدیم ورود شهرداری به این قضیه مشکل مدارس شطرنج را حل می‌کند.

رئیس هیأت شطرنج همدان با بیان اینکه سعی بر تجهیز شهرستان‌ها داریم،‌ اظهار کرد: امکانات سخت‎افزاری و نرم‎افزاری هیأت تهیه شده و پیگیر اصلاح ساختار فیزیکی هیأت و افزایش فضا هستیم؛ سیستم اتوماسیون دبیرخانه نیز راه‎اندازی شده است.

علی‌بابایی اظهار کرد: به منظور همگانی کردن شطرنج علاقمند به تعامل با برخی هیأت‌های ورزشی از جمله هیأت روستایی عشایری و هیأت همگانی هستیم.

وی به ارائه نامه درخواست 10 هزار صفحه‌ مهره و شطرنج در سفر ریاست جمهوری به استان اشاره کرد و گفت: اعلام نیاز صورت گرفته؛ اما هنوز هیچ پاسخی دریافت نشده است، در صورت دریافت این تعداد به تمام روستا‌های استان صفحه و مهره شطرنج داده می‌شود.

این مسئول با تأکید بر اینکه به دنبال جذب اعتبار هستیم، ‌اضافه کرد: برگزاری مسابقات بین‌المللی اوپن ابن سینا حداقل 100 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که حداقل 50 میلیون تومان آن صرف تأمین جوایز خواهد شد.

علی‌بابایی با تشکر از رئیس دانشگاه بوعلی در حمایت و اختصاص مکان دانشگاه به برگزاری مسابقات اوپن ابن سینا در سال گذشته افزود: امیدواریم دانشگاه بوعلی سینا امسال نیز در برگزاری مسابقات ما را یاری کند.

وی تعداد ورزشکاران دارای شناسنامه شطرنج را 700 نفر در استان دانست و اظهار کرد: 50 درصد این افراد فعالند که از این میزان 105 نفر خانم و 250 نفر آقایان هستند.

رئیس هیأت شطرنج همدان ادامه داد: 155 شطرنج‌باز در استان دارای کارت سیستم جامع و فعال و 165 نفر دارای کارت سیستم جامع و غیر فعال هستند.

علی‌بابایی اضافه کرد: 130 شطرنج‌باز استان نیز دارای ریتینگ بین‌المللی هستند که این میزان نسبت به گذشته رشد چشمگیری داشته است.

وی کسب نرم فیده را یکی از اهداف هیأت شطرنج برشمرد و گفت: در طول این مدت ریتینگ شطرنج‌بازان استان افزایش یافته است و امیدواریم این مهم در استان محقق شده و موفق به کسب یک نرم فیده در استان شویم.

این مسئول به برگزاری مسابقات قهرمانی استان اشاره کرد و افزود: 9 تا 14 اردیبهشت‌ماه مسابقات قهرمانی استان برگزار خواهد شد که برترین‌های این رقابت‌ها به مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های کشوری اعزام می‌شوند.

علی‌بابایی خاطرنشان کرد: مسابقات سریع هفتگی نیز با حضور علاقه‎مندان پنجشنبه هر هفته پیگیری می‌شود و دفتر هیأت شطرنج استان هر روز از ساعت 17 تا 21 آماده ارائه خدمت است.

 

منبع : سایت فدراسیون شطرنج ایرانارسال شده در مورخه : شنبه، 11 ارديبهشت ماه، 1395 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 مرادی ابدی در گفتگو با سایت فدراسیون  [ يكشنبه، 12 تير ماه، 1390 ] 913 مشاهده
 گفت‌وگو با جوانترین استاد بزرگ شطرنج کشور  [ سه شنبه، 13 مهر ماه، 1389 ] 1207 مشاهده
 می‌توانستم طلای جهان را بگیرم اما انصراف دا  [ دوشنبه، 18 مرداد ماه، 1395 ] 330 مشاهده
 مصاحبه با انیوموریکونه  [ جمعه، 22 خرداد ماه، 1388 ] 1088 مشاهده
 گلی‌زاده: افت قائم مقامی موقتی است  [ دوشنبه، 13 خرداد ماه، 1392 ] 434 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب