معرفی مدیرسایت

مدیر مسئول و سردبیر:
 رضا پاشانجاتی

مربی رسمی فدراسیون شطرنج،
داور فدراسیون جهانی شطرنج
و کارشـــــناس خبرنگاری

reza_pashanejati@yahoo.com

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

بازی آن لاین

 

Play Chess Online

رخ در آپارات

سایت شطرنج رخ

پاسخ نیرومندترین شطرنج باز جهان به سوالات طرفدارانش
با تشکر ویژه از جناب آقای "رامان رامتین" 

"تصور می کنم تا روزی که زنده ام از شطرنج لذت خواهم برد"

جمعه 20 مِی "مگنوس کارلسن" قهرمان نروژی حال حاضر شطرنج جهان برنامه ی پرسش و پاسخ زنده ای در صفحه ی اجتماعی اش به راه انداخت که در آن به سوالات طرفدارانش که توسط  "کیت مورفی" مدیر ارشد اجرایی برنامه "پلی مگنوس" خوانده شد پاسخ داد. این مصاحبه 28 دقیقه ای شامل گفت و گویی درباره رقابت وی با "هیکارو ناکامورا" و "آنیش گیری" و همچنین تاثیر کامپیوتر بر شطرنج و چگونگی تاثیر کتب مختلف در رشد شطرنجش است. او همچنین درباره نکات دیگری نیز صحبت می کند.

 

این مصاحبه ی کوتاه تاکنون بیش 80 هزار بار بازدید شده که خود گواهی دیگر بر جذبه ی قهرمان شطرنج جهان است.

 

سایت شطرنج رخ

پاسخ "مگنوس کارلسن" به سوالات طرفدارانش
برگردان از جناب آقای "رامان رامتین"


سرسخت ترین رقیب تو کیست؟ (چه در بازیهای متعارف (فکری) و چه در سریع و بلیتس)

دقیقا نمی دانم... برای من بازی کردن با "پلی مگنوس" Play Magnus در هر سنی سخت است!! هنگامی که در مسابقات بلیتس با "گری کاسپاروف" بازی می کردم - چه در زمان کودکی چه هنگامی که با او تمرین می کردم - مواجه شدن با او برای من ترسناک بود. البته بعد از مدتی توانستم بر خود مسلط شوم.

 

 

 

به نظرت به چه دلیلی در برابر "ناکامورا" نتایج بسیار خوبی کسب می کنی؟

خیلی ممنون بابت پرسیدن این سوال (با خنده)، اول از همه بازی کردن با "هیکارو" بسیار جالب است زیرا او بازیکن بسیار خوبی است و در بازی سوالات دشواری را در برابرت قرار می دهد. البته من همیشه از بازی کردن با بهترین بازیکنان دنیا و همچنین بازیکنانی که داری سبک تند و تیز هستند لذت می برم و دوست دارم با آن ها دست و پنجه نرم کنم!

 

سایت شطرنج رخ

واکنش "مگنوس کارلسن" وقتی سوالی راجع به "هیکارو ناکامورا" از او پرسیده شد

 

البته تصور می کنم بعد از مدتی این مساله شکل روان شناختی نیز پیدا می کند از آن جا که من خودم را بهتر از "هیکارو" می دانم. در بعضی از بازی ها اگر نتایج متقابل و قبلی ما جور دیگری بود سرنوشت آن بازی ها کمی فرق می داشت!

 

سایت شطرنج رخ

کارلسن در ابر تورنمنت لندن سال گذشته برای دوازدهمین بار در برابر "هیکارو ناکامورا" به پیروزی رسید
در حالی که "ناکامورا"
حتی 1 بار!! هم در برابر "مگنوس کارلسن" موفق به پیروزی نشده است


چه مشکلی درباره "آنیش گیری" وجود دارد 
 که پیروزی مداوم و با ثبات در برابر او را برای تو دشوار می کند؟ 

نمی دانم چرا او درباره ثبات در پیروزی پرسیده است به این خاطر که من هیچ گاه او را نبرده ام!! (در بازی های متعارف)

"گیری" بازیکن خوبی است او از نظر تاکتیکی بسیار خوب است و این گول زدن او را سخت می کند. تمامی بازی های اخیر ما از ابتدایش معلوم بود که به مساوی ختم خواهد شد. البته وی موقعی تبدیل به مشکل بزرگی برای من خواهد شد که شروع به فتح تورنمنت ها بکند!!

در حال حاضر که به راحتی می توانم بخوابم حتی با این که نتایجم در برابر او منفی است!

 

سایت شطرنج رخ

آنیش گیری 21 ساله، احتمالاً کسی بیش از او روی اعصاب قهرمان کنونی شطرنج جهان نیست ...
"مگنوس کارلسن" در سوپر تورنمنت نروژ امسال پس از توقف 13 باره اش در برابر "آنیش گیری"
حتی در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار حاضر نشد! / آنیش
: "بازی با مگنوس خوش می گذرد!"

 

آیا کتب قدیمی هنوز حائز ارزش هستند؟

بی شک کتب قدیمی هنوز دارای ارزشند. شما می توانید مباحث زیادی را از بازی های قدیمی یاد بگیرید به این خاطر که بسیار آموزنده اند. در شطرنج امروزی بازی کردن چنین بازی هایی دشوارتر است زیرا رقبا به مقاصد تو پی می برند پس دیگر مانند گذشته نیست که یک طرحی را دنبال کنید و ببرید!! در گذشته اغلب می توانید بازی هایی - حتی در سطوح بالا - ببینید که در آن یک طرح خوب را اجرا می کنند و با همان به برد می رسند ولی اکنون این امکان وجود ندارد. البته هنوز مهم است که این ایده ها را یاد بگیرید و برای این ها کتاب های قدیمی بسیار مناسب اند.

شخصاً از خواندن و مشاهده بازی های قدیمی بسیار لذت می برم. هم از بازی هایشان و هم از بازیکنان آن زمان. تصور می کنم کتب قدیمی برای آموزش عمومی شطرنج بسیار مفیدند.

 

از بازی های کدامیک از قهرمانان پیشین جهان بیشترین بهره آموزشی را برده اید؟
اگر امکان دارد بگویید که چگونه بازی های کلاسیک را بررسی می کنید

نحوه بررسی این بازی ها بدین گونه است که در بانک اطلاعاتی دنبال یک بازی می روم و بررسی اش می کنم و یا اتفاقی که بیشتر رخ می دهد این است که درباره آن بازی ها کتاب می خوانم البته در آن به دنبال چیز خاصی نیستم و فقط از بازی ها لذت می برم. من از شطرنج لذت می برم و البته خوشبختانه می توانم از آن ها چیزی نیز یاد بگیرم.

نمی توانم بگویم که یک فرد مشخصی بوده که بیشترین چیز را از او آموخته ام... شاید یکی از قهرمانان قدیمی مانند میخائیل باتوینیک. بازی های او اغلب آموزنده و قدرتمند است.

 

کدامیک از بازیکنان چندان سرشناس نبوده اند و دست کم گرفته شده اند؟

به نظر من برخی بازیکنان از عصری که در آن شوروی بهترین بود. بازیکنانی مثل "پاول کرس"، "ویکتور کورچنوی"، "لئونید اشتاین" و ... البته آن قدر درباره دست کم گرفتن و کم بها دادن به آن ها صحبت شده که باعث شده بیش از حد به آن ها اهمیت بدهند و بیش از حد مورد توجه قرار بگیرند!! در میان بازیکنان حال حاضر شاید "بوریس گلفاند" اعتباری که شایسته اش بوده را دریافت نکرده است.

 

سایت شطرنج رخ

پاول کرس، سلطان بی تاج و تخت شطرنج: اینجا

 

نوآموزان چه کارهایی باید انجام دهند؟

تصور می کنم مهم ترین کار تمرین کردن از طریق انجام دادن بازی  یادگیری الگو های پایه ای مات و یادگیری این که معمولاً چه خانه هایی برای اشغال توسط مهره های مختلف بهتر هستند می باشد. برای برآمدها و پی آمدهای بی درنگ همیشه ببینید که چه مهره هایی از حریف را می توانید بگیرید و این که حریفتان چه مهره هایی را از شما می تواند بگیرد و جالب است که همین مورد تا چه جاهایی میتواند شما را پیش ببرد!

 

سایت شطرنج رخ

 

اگر قرار باشد به بازیکنی مثلاً با درجه 1600 نصیحتی بکنید
به نظرتان چه شروع بازی ای برای تضمین یک بازی پوزیسیونی مناسب است؟

به عقیده من ساده ترین راه برای سفید Nf3 g3 Bg2 و سپس قلعه رفتن است زیرا می توانید ساختار های پیاده ای بسیار متنوع و متفاوتی را در مرکز بیابید. می توانید برای d4 c4 بروید یا c4 d3 یا d3 e4 و حتی b3 Bb2 و گسترش از جناح وزیر. به نظر من شروع بازی قوی ای است که در آن می توان ساختار های پیاده ای متنوعی را بازی کرد درحالی که بازی آرام است و تند و تیز نیست.

به نظر من برای رسیدن به یک بازی پوزیسیونی توسط سیاه «روی لوپز بسته» انتخاب خوبی است. به عقیده من کسی که می خواهد در بازی پوزیسیونی بهتر شود خوب است که این شروع بازی ها را امتحان کند و بفهمد.

 

چگونه می توانم آخر بازی خود را تقویت کنم؟

فکر می کنم مهارت آخر بازی بیشتر با تجربه بدست می آید حداقل برای من که این طور بوده به طور عمومی در بخش های مختلف پیشرفت کردم و همزمان مهارت آخر بازی من نیز بهتر شد. کتب بسیاری بر تعداد کمی از آخربازی های تئوریک هست که باید آن ها را بدانید. کتابی که من خوانده ام کتاب «آخر بازی های بنیادین» [Fundamental Chess Endings] نوشته "کارستن مولر" و "فرانک لامپرخت" به سال 2002 است. به نظر من این کتاب هنوز یک کتاب راهنمای خوب است. البته ما اغلب همان اصول متداولی که در بازی های پوزیسیونی دیگر پیاده می کنیم در آخر بازی نیز انجام می دهیم. پس تجربه - مثلاً بازی کردن و لذت بردن صرف - بسیار به شما کمک خواهد کرد.

سایت شطرنج رخ

کتابی که معرفی کردم به من کمک کرد تا یک سری آخر بازی های کلیدی را بهتر بازی کنم. وقتی 11 ساله بودم در آخر بازی تقریباً ضعیف بودم ولی وقتی 14-13 ساله شدم آخر بازی به نقطه ی قوت من تبدیل شد.

 

در حال حاضر چند ساعت در روز تمرین می کنی؟ قبلاً چقدر تمرین می کردی؟
آیا با جمله "بروس لی" که می گفت تمرکز مهم ترین چیز در تمرین است موافقی؟

الزاماً نه. شخصا فکر می کنم وقتی که کوچک تر بودم بیشتر از الان تمرین می کردم. به عقیده من شما می توانید تمرین های خوبی بدون اینکه تمرکز کامل داشته باشید انجام دهید. در حال حاضر من چندین ساعت در روز به تمرین نمی پردازم. شاید حدود دو ساعت تمرین کنم ولی همواره به شطرنج فکر می کنم.

 

چگونه می توانی چشم بسته بازی بکنی؟

به عقیده من این مهارت با تمرین کردن به دست می آید. از وقتی که توانستم بدون وجود صفحه و مهره و با ذهنم بازی کنم شطرنج چشم بسته نوعی تمرین برای من به حساب آمد. در طول زمان می توانید این کار را بیشتر و بیشتر انجام دهید. این مهارت با تمرین به دست می آید و هیچ جادو و تردستی ای در کار نیست!

 

سایت شطرنج رخ

 

دلیل آنالیز بعد از بازی با حریفان چیست؟
آیا این کار باعث لو رفتن استراتژی هایتان نمی شود؟

خب ما همه چیز را با هم تقسیم نمی کنیم! از آن جایی که بازی به نظر ما آن قدر جذاب است که مجبوریم بعد از بازی درباره ایده ها و حیله های آن بازی با هم صحبت کنیم! به هر حال این افراد بهترین بازیکنان در جهان شطرنج هستند پس اگر قرار باشد با کسی درباره شطرنج صحبت کنید باید با این افراد صحبت کنید صرف نظر از این که بازی را برده اید یا باخته اید یا از آن فرد خوشتان بیاید یا خوشتان نیاید!

 

سایت شطرنج رخ

واکنش جالب "توپالف" وقتی "کارلسن" در تحلیل پس از دیدارشان به او نکته ای را می گوید: اینجا

 

دیوانه ترین بازی ای که انجام داده اید کدام بازی بوده است؟

اول از همه باید بگویم متاسفانه من هیچ گاه از این کلمه استفاده نمی کنم چون بازی های من این گونه نیستند! من به این نوع بازی ها علاقه ی زیادی ندارم. من بازی های تمیز و مرتب را دوست می دارم. ولی اگر بخواهم یک بازی را انتخاب کنم... شاید بازی ام با "وسلین توپالف" در «ویک آن زی» به سال 2015.

 

سایت شطرنج رخ

 l Wijk aan Zee 2012: Carlsen plays like Tal to beat Topalov: here! l

 

آیا حاضر به بازی با "گری کاسپاروف" هستی؟

البته! من حاضرم با هر حریف انسانی ای بازی کنم که "گری" نیز شامل این حرف می شود. اگر او بخواهد که چند بازی بلیتس یا سریع انجام دهیم خوشحال می شوم این کار را انجام بدهم.

 

اگر "جان لودویک همر" کاندیدای عنوان قهرمانی جهان شود
چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا دستیارانت را عوض خواهی کرد؟

من آرزویی جز خوبی و خوشی برای او ندارم ولی فکر نمی کنم چنین اتفاقی بیافتد!

 

سایت شطرنج رخ

"مگنوس کارلسن" در کنار "جان لودویک همر" دستیار نروژی اش

 

آیا دستیارانت در رویارویی با "سرگی کاریاکین" را معین کرده ای؟

خیر... تنها چیزی که می توانم بگویم این است که قرار نیست خانه تکانی اساسی انجام بدهم!

 

سایت شطرنج رخ

سرگی کاریاکین روس حریف بعدی مگنوس کارلسن در رویارویی قهرمانی شطرنج جهان است: اینجا

 

با توجه به رشد سریع تکنولوژی آینده شطرنج را چگونه می بینی؟

مسلماً تغییراتی را مشاهده می کنیم. از هنگامی که من شطرنج را شروع کردم تا الان آن ها بسیار بسیار بسیار قوی تر شده اند. وقتی که من تازه شروع کرده بودم انسان ها هنوز به خوبی می توانستند با آن ها رقابت کنند ولی الان نه. همچنین در آینده تدارکات شروع بازی پیشرفت خواهد داشت. پیشرفت تکنولوژی باعث سهولت در پیشرفت افراد در شطرنج می شود زیرا اطلاعات زیادی در دسترس خواهد بود. همچنین امکان پخش بازی ها برای افراد بیشتری فراهم می شود. مثلاً مشاهده رویارویی  قهرمانی جهان با واقعیت مجازی بسیار جالب خواهد بود! خواهیم دید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

 

سایت شطرنج رخ

 

آیا حاضر با رویارویی با کامپیوتر هستی؟
همانند رویارویی "کاسپاروف" با "دیپ بلو"؟

به عقیده من "گری" باید «دیپ بلو» را شکست می داد. در آن زمان "دیپ بلو" قدرت کافی را برای شکست او نداشت. به وضوح در آن رویارویی مشکلی ذهنی و درونی برای او پیش آمد. اما در حال حاضر من در یک رویارویی مثلاً با 10 بازی در برابر یکی از بهترین کامپیوتر های جهان شانسی ندارم. همچنین دوست ندارم در برابر آن ها با آوانس بازی کنم. برای من بازی با انسان جذاب تر است ... و البته به پیروزی علاقه مندم!

 

سایت شطرنج رخ

نمایی از رویارویی ابر استاد بزرگ "گری کاسپاروف" و ابر رایانه ی «دیپ بلو» در سال 1997: اینجا

 

آیا حیوان خانگی داری؟ اگر نداری دوست داری چه حیوانی داشته باشی؟

در طول سال ها خانواده ام یک سگ و یک گربه داشته اند. شاید عجیب به نظر برسد اما روی هم رفته من گربه را بیشتر دوست دارم. من مرد لطیفی هستم!

 

بر پایه اطلاعات فوتبالی ات بهترین بازیکن مکزیک کیست؟

بازیکنی هست که نمی دانم تلفظ اسمش چگونه است - "کواوتموک بلانکو" [Cuauhtémoc Blanco] که حقه جالبی با گذاشتن توپ میان پاهایش و پریدن از روی حریفش انجام می داد. من بسیار از دیدن آن کار لذت می بردم.

 

اگر شطرنج باز نمی شدی چه کار می کردی؟

خوشحالم که قرار نیست هیچ وقت پاسخ این سوال را بدانم! ***

 

سایت شطرنج رخ

مگنوس کارلسن: "تصور می کنم تا روزی که زنده ام از شطرنج لذت خواهم برد"

 

تصور می کنی زمانی برسد که شطرنج برایت کسل کننده شود؟

نه فکر نمی کنم کسل کننده شود... تصور می کنم تا زمانی که زنده ام از شطرنج لذت ببرم. یعنی تا مرگم اتفاقی که خوشبختانه قرار نیست به این زودی ها بیافتد!

 

برگردان های پیشین رامان رامتین:

- سه افسانه درباره ی شطرنج!
- مصاحبه ای بسیار خواندنی با استاد بزرگ کرامنیک
- مصاحبه ای با آناند قهرمان همیشه محبوب جهان

 

منبع : سایت آچمزارسال شده در مورخه : شنبه، 8 خرداد ماه، 1395 توسط reza  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 پنج هزار ایرانی عضو فدراسیون جهانی شطرنج  [ چهارشنبه، 10 ارديبهشت ماه، 1393 ] 239 مشاهده
 گلی‌زاده: افت قائم مقامی موقتی است  [ دوشنبه، 13 خرداد ماه، 1392 ] 434 مشاهده
 اولین تجربه‌ام در مسابقات جهانی خوب بود؛  [ پنجشنبه، 12 دي ماه، 1392 ] 548 مشاهده
 2 مصاحبه از 2 استاد بزرگ شطرنج ایران  [ شنبه، 15 آبان ماه، 1389 ] 831 مشاهده
 وجداني: در استان تنها يک مربي درجه يک داريم!  [ يكشنبه، 21 فروردين ماه، 1390 ] 1093 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب