تاریخ : جمعه، 29 آبان ماه، 1388
موضوع : مصاحبه

مصاحبه با نایجل شورت

سایت شطرنج رخمصاحبه با نایجل شورت
نایجل شورت را به یاد آورید ٬  یک استاد بزرگ٬فینالیست مسابقات جهانی شطرنج ٬مربی٬نویسنده و روزنامه نگار.بعضی از ما با شنیدن اسم او به یاد دفاع فرانسوی می افتیم که گشایش مورد علاقه او در سالها پیش بوده است.اما از صفحه شطرنج که بگذریم این مرد به خاطر نوشته ها و گزارشات بامزه و شوخ طبع خود در باره مسابقات شطرنج خیلی معروف است.ادوین لام با این نویسنده مصاحبه ای تهیه کرده است.

مصاحبه با نایجل شورت

مردم نایجل شورت را به عنوان بازیکن (بازیکن شماره دو انگلستان بعد از مایکل آدامز)  بیشتر به خاطرنبردش در برابر گری  کاسپاروف در فینال بازی های قهرمانی جهان در سال 1993 میشناسند.نباید نایجل شورت را فقط کسی بدانیم که قهرمانان پیشین جهان مثل گری کاسپاروف یا آناتولی کارپوف را شکست داده است ٬ کنار مقام های درخشان او در زمینه فردی در شطرنج  ٬ او همچنین یک پایه ثابت در مسابقات تیمی انگلستان بوده است که شاگردان خود را در المپیاد های بیشمار شطرنج ٬ مسابقات قهرمانی تیمی اروپا ٬ مسابقات قهرمانی تیمی جهان آماده کرده است.

سایت شطرنج رخ

از صفحه شطرنج که بگذریم این مرد به خاطر نوشته ها و گزارشات شوخ طبع خود در باره مسابقات شطرنج خیلی معروف است.نوشته های او با نوشته های بسیاری از نویسندگان خشک شطرنج  که از نوشته های خود خیلی راضی به نظر میرسند تفاوت دارد.نوشته های او در روزنامه هایی مانند ساندی تایمز ,دیلی تلگراف , دیلی میل و اسپکتاتور به چاپ رسیده است. .

در حالی که بازی های او خیلی خوب گرد آوری شده و قابل دسترس است , نوشته های شطرنجی او اینطور نیستند , در این مصاحبه اجازه بدهید که راجع به نایجل شورت به عنوان نویسنده بیشتر بدانیم

ادوین لام : آیا شما  خود را در درجه اول به عنوان بازیکن شطرنج میدانید و بعد به عنوان نویسنده شطرنجی یا بر عکس ؟

نایجل شورت : من همیشه در درجه اول خود را یک بازیکن شطرنج میدانم , حتی در سال 2005 که من تقریبا هیچ بازیی نداشتم و تنها در آمد من برای امرار معاش از طریق نویسندگی بود باز هم خود را در درجه اول یک بازیکن میدانستم.

ادوین لام :اولین نوشته شطرنجی شما کی بود؟

نایجل شورت : من جواب این سئوال را دقیقا نمیدانم . فکر میکنم آن موقع 18 ساله بودم که از من خواستند در روزنامه ساندی تایمز به جای پیتر کلارک که دوران نقاهت بیماری خود را سپری میکرد بنویسم.

ادوین لام : چه حسی به شما میگفت که شما  توانایی این را داری که نویسنده شطرنجی شوید؟

نایجل شورت: من واقعا اتفاقی وارد دنیای نویسندگی شدم. من دانش آموز خیلی ضعیفی بودم و به خاطر نتایج بد تحصیلی ام از دو مدرسه اخراج شده بودم و به همین دلیل در سن 17 سالگی دچار خود کم بینی خیلی زیادی بودم.دوست من دامینیک لاسان کاملا بر خلاف عقاید دیگران بود و میگفت که من فرد خیلی باهوش و توانایی هستم , او از من خواست  که برای روزنامه اسپکتاتور مروری بر کتاب کاسپاروف و تریل فورد        " کودک تغییر "( زندگی نامه کاسپاروف از زبان خودش) داشته باشم و خود او نیز همزمان در حال انجام این کار بود.من این کار را انجام دادم و او از کار من خیلی خوشش آمد و از همه مهمتر متن من را برای روزنامه  ویرایش ادبی کرد.و فکر میکنم این لحظه ای بود که من باور کردم که میتوانم یک نویسنده خوب بشوم. 

ادوین لام: وقتی که شما به عنوان یک نویسنده شطرنجی شروع به کار کردید هدف شما برای خود چه بود؟ آیا شما این رویا را در سر داشتید که روزی برای  مردم در سراسر جهان گزارش تهیه کنید؟

نایجل شورت: من  اولین بار نویسندگی را به عنوان یک شغل دائم در روزنامه دیلی تلگراف وقتی که یک ستون برای شطرنج برای من اختصاص داده بودند تجربه کردم.من واقعا هیچ آرزوی بزرگی در سر نداشتم فقط این کار  یک منبع درآمد خوب برای من بود.فکر میکنم مدتی طول کشید تا من راه خود را پیدا کنم. 

ادوین لام: ممکن است به ما بگویید که راه شما در طول سالها نویسنده شطرنجی بودن چه بوده است؟

نایجل شورت: بهترین کارهای من در طول 10 سالی بود که در روزنامه ساندی تلگراف مشغول نویسندگی بودم.البته که همه کارهای من شاهکار نبود ولی من همیشه سعی میکردم به طور مرتب مقاله های تند وتیز و همچنین بامزه و جالب داشته باشم و اگر بخواهیم صادقانه به این موضوع نگاه کنیم من این کار ها را یک گلچین ادبی نمیدانم.من همچنین از عکس العمل های مثبت خوانندگان گزارش من در مورد قهرمانی جهان در سان لوئیس در سایت chessbase  خیلی خوشحال شدم .مردم خیلی زیادی به این سایت ایمیل زده بودند و گزارش ها من را تحسین کرده بودند.این کاملا مشخص است که خیلی از مردم فقط انبوه تحلیل ها از بازی ها را نمیخواهند بلکه آنها هیجان ٬ مزه و چاشنی و همچنین توصیفات خوب را خواستارند.تقریبا همه کسانی که من آنها را میشناسم جلد یک یا جلد دو کتاب "پیشینیان بزرگ من " از کاسپاروف را دارند ولی من دریافتم آنها خیلی ساده این کتاب را فقط دارند اما آن را نخوانده اند و همان طور که گفتم از تحلیل های زیاد و شاخه های مختلف بازی ها خسته شده اند.

ادوین لام: به نظر شما نقش یک نویسنده شطرنجی چیست؟

نایجل شورت: نویسندگان شطرنجی باید مردم را آگاه و همچنین سرگرم کنند.

ادوین لام: در سال 1990اینترنت به عنوان یک غول عظیم ظاهر شد ٬ به نظر شما اینترنت چگونه صورت نویسندگی شطرنجی را تغییر داده است؟

نایجل شورت: اینترنت پوشش دادن مسابقات را خیلی ساده تر کرده است.

ادوین لام: و همچنین اینترنت چگونه نقش یک نویسنده شطرنجی را در 15 سال اخیر تغییر داده است؟

نایجل شورت: این روزها مردمی که پشت رایانه خود مینشیند و بازی ها را نگاه میکنند خیلی آگاه هستند و بنابراین نویسندگانی که فقط مطالب اینترنتی را کپی و در مقاله خود میگذارند در واقع هیچ چیز ارزشمندی نمیسازند.من مطمئن هستم که نیاز های خیلی زیادی به نوشته های طنز آمیز ,سازنده ٬ سرگرم کننده ومقاله های با کیفیت وجود دارد که هنوز تامین نشده است. 

ادوین لام: در طول چند سال گذشته شطرنج بازان زیادی به وبلاگ نویسی پرداخته اند ٬ به نظر شما تفاوت این نوشته ها با نوشته هایی که نویسندگان شطرنجی می نویسند چه میباشد؟

نایجل شورت: من راجع به این موضوع زیاد فکر نکرده ام.

ادوین لام:از شما برای این مصاحبه جالب تشکر میکنم.
منبع این مقاله : :سایت شطرنج رخ
آدرس این مطلب : http://www.rook.ir/407//29-8-1388//مصاحبه-با-نایجل-شورت/