تاریخ : يكشنبه، 24 مرداد ماه، 1389
موضوع : jahan

هائو قهرمان پنجمین مرحله جایزه بزرگ فیده

سایت شطرنج رخیفان هائو چینی قهرمان شد
در پنجمین مرحله از جایزه بزرگ فیده بانوان

"یفان هائو" استاد بزرگ 16 ساله چین عنوان قهرمانی پنجمین مرحله از جایزه بزرگ فیده در بخش بانوان را به خود اختصاص داد.

در پایان پنجمین مرحله از مسابقات جایزه بزرگ فیده در بخش بانوان که در شهر اولانباتور مغولستان برگزار شد، "یفان هائو" ی استاد بزرگ نوجوان چینی که هم اکنون عنوان نایب قهرمانی بانوان جهان را در اختیار دارد با کسب 8 امتیاز مقتدرانه عنوان نخست را از آن خود کرد.

پس از هائو، قهرمان سابق جهان استاد بزرگ "الکساندرا استفانوآ" از بلغارستان با کسب 7.5 امتیاز نایب قهرمان شد و استادان بزرگ "هومپی کونرو" (هند)، "ژو ژائو" (چین) و "تاتیانا کازینتسوا" (روسیه) با کسب 6.5 امتیاز عناوین سوم تا پنجم مسابقات را به خود اختصاص دادند.

سایت شطرنج رخ

همچنین "مایا چیبوردانیدزه" (گرجستان)، "یوهوآ ژو" (چین)، "یانگ شن" (چین)، "چن ژو" (قطر)، "ماریه سباگ" (فرانسه)، "باختویاگ مونگونتول" (مغولستان) و "بتول یلدیز" (ترکیه) در رده های بعدی قرار گرفته بودند.

حضور چهار قهرمان سابق بانوان جهان (مایا چیبوردانیدزه، چن ژو، الکساندرا استفانوآ و یوهوآ ژو)، نایب قهرمان حال بانوان جهان (یفان هائو)، قهرمان سابق بانوان آسیا (هومپی کونرو) و قهرمان سابق بانوان اروپا (تاتیانا کازینتسوا) به این دوره از مسابقات گرمای خاصی بخشیده بود.

سایت شطرنج رخ

لازم به ذکر است، مراحل قبلی جایزه بزرگ فیده بانوان به ترتیب در شهرهای استانبول ترکیه، نانجینگ چین، نالچیک روسیه و جرموک ارمنستان برگزار شده بود. این مسابقات که مقدماتی قهرمانی بانوان جهان محسوب می شود، شامل 6 مرحله می باشد.

سایت رسمی / مشاهده رده بندی پایانی  / نتایج دور به دور  گالری تصاویر

سایت شطرنج رخ

مصاحبه با یفان هائو :

قهرمانی شما را تبریک می گوییم. خواهش می کنم بفرمائید سخت ترین بازی شما کدام بازی بود؟ بازی دور اولم در برابر "تاتیانا کازینتسوآ" وضعیت خطرناکی داشتم و می توانستم بازنده بازی باشم!

آیا قبل از شروع مسابقه فکر می کردید که عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهید؟ برای اولین بار بود که به مغولستان می آمدم و برایم اینجا بسیار جالب بود. اما راجع به مسابقه: من نتیجه خوبی کسب کردم اما هدف اصلی من خوب بازی کردن بود. راجع به نتیجه فکر نکردم.

الان با چه کسی کار می کنید؟ من در حال حاضر دو مربی دارم. مربی اصلی ام استاد بزرگ "جیانچوان یه" و استاد بزرگ "شائوتنگ یو".

شما معمولا در مسابقات بسیار سطح بالایی بازی می کنید. آیا این برنامه را ندارید که به طور مثال همانند "یودیت پولگار" تنها با مردها بازی کنید؟ ایشان خیلی قدرتمند هستند و فکر می کنم سطح خانم پولگار بسیار بالاتر از سطح هر خانم شطرنج بازی است. اما راجع به خودم من فکر می کنم که هم با مردها بازی کنم هم با خانم ها!

آیا شما در شطرنج الگویی دارید؟ بله! الگوی من بابی فیشر است. ایشان بسیار قدرتمند بودند و همچنین شخصیتشان نیز با دیگران تفاوتهای زیادی داشت. فیشر یک آمریکایی بود و توانست عنوان قهرمان جهان را در حالی که شوروی بر روی تمام دنیا سلطه داشت به دست بیاورد. من سبک ایشان را خیلی دوست دارم. 

کدام سبک بازی کردن را بیشتر ترجیح می دهید؟ هم پوزیسیونی هم تاکتیکی! اما ترجیح می دهم که فعال بازی کنم.

مسابقه بعدی شما؟ آیا در قهرمانی شطرنج برق آسای بانوان جهان در مسکو حضور می یابید؟ در ماه سپتامبر در مسابقات المپیاد جهانی شطرنج در خانتی مانسیسک بازی خواهم کرد اما راجع به قهرمانی برق آسای جهان نمی دانم. هنوز آئین نامه مسابقات را مطالعه نکرده ام.

 

منبع : سايت وزين آچمز
منبع این مقاله : :سایت شطرنج رخ
آدرس این مطلب : http://www.rook.ir/957//24-5-1389//هائو-قهرمان-پنجمین-مرحله-جایزه-بزرگ-فیده/